Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ryanair’dan, AirBerlin’nin İflasına Bilinçli Yapıldı Şikayeti

16 Ağustos, 2017 | 13:15

Ryanair Airberlin

Ryanair, Alman firması AirBerlin’in bilinçli olarak Lufthansa ve Alman hükümeti tarafından yapıldığı itirazı geldi ve  Federal Almanya Rekabeti Koruma Kurumu’na başvurduğunu belirtti.

Basın açıklamasında Air Berlin´in bölümlerinin diğer büyük rekabetçileri dahil edilmeden bölüştürerek Avrupa Birliği´nde geçerli olan rekabet kurallarına aykırı davranıldığından bahseden Ryanair, “Alman Hükümetinin bu görüşmelerde doğrudan dahil olduğundan dolayı Federal Almanya Rekabeti Koruma Kurumu´nun faaliyete geçmesi pek olağan görünmüyor” dedi.

“Bu şartlarda ve el değiştirecek olan pazar paylarının büyüklüğünü ve bunun Avrupa pazarına olacak etkilerini göz önünde bulundurduğumuz zaman Avrupa Komisyonu´nun derhal ve kararlı bir şekilde harekete geçmesi çok önemli” diyen Ryanair, “bu yapay olarak yaratılan iflasın Lufthansa´ya borçsuz bir Air Berlin sunabilmek için kurgulandığı açıkça görünmektedir ki bu Almanya´da ve Avrupa Birliği´nde geçerli olan tüm rekabet kurallarına aykırıdır” diye devam etti.

Ryanair´e göre olayın vehameti bununla kalmayıp “Alman Hükümeti bir de Lufthansa tarafından başlatılan bu işi 150 milyon Euro´luk bir devlet kredisiyle destekliyor. Bunun amacı Lufthansa´nın Air Berlin´i kendi bünyesine dahil edebilmesi ve ayrıca yurtiçi uçuş fiyatlarının şu anki durumundan bile daha üstüne çıkmasını sağlamak. Bunun sonucunda Alman uçak yolcuları ve Almanya´yı ziyaret etmek isteyen tüm turistler biletleri için daha yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalarak oluşturulan Lufthansa tekelini finanse etmesi gerekecek” diye yazdı.

Kaynak; 1 , 2

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Airberlin, Almanya, Lufthansa, Ryanair,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları