Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rusya’nın önde gelen Seyahat Yazarları 2018 Troia Yılı için Çanakkale’de

03 Kasım, 2017 | 13:42

Rusya’nın önde gelen Seyahat Yazarları 2018 Troia Yılı için Çanakkale’de / Turizm Haberleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün davetlisi olarak Türkiye’ye davet edilen Rus Gazeteciler “2018 Troia Yılı” kapsamında Çanakkale’ye gelerek şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Rusya’da önemli turizm, seyahat gazete ve dergilerinde muhabirlik yapan Olga Mikhailova, Larisa Vasileva, Mariia Cherniakhovskaia, Elena İsayko, Fedor Yurin ve Tatyana Belonojkina’dan oluşan 6 kişilik ekip Çanakkale ziyaretlerinin ilk gününde Gelibolu ilçesinde bulunan Rus Anıtı’nı ziyaret etti.

Rusya’da 1921 ve 1922 yılları arasında gerçekleşen Bolşevik isyanından kaçarak Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine yerleşen 25 bin Rus vatandaşının hatırasını yaşatmak için yaptırılan anıtı inceleyen Rus gazeteciler burada yetkililerden bilgi aldı.

Rus gazeteciler daha sonra Kolin Hotel’de gerçekleştirilen yemekte Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler, Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan’ın “2018 Troia Yılı” ile ilgili sunumunu takip etti. Sunumunda 2018 Troia Yılı hakkında bilgiler veren Armağan Aydeğer, ardından konuklara İngilizce olarak hazırlanan Çanakkale’nin tanıtımı ile ilgili hazırlanan belgesel filmi izletti.

ÇATOD Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer ile birlikte TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Ahmet Çelik , ÇATOD Başkan Yardımcısı Yaşar Ersoy, ÇOMÜ Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Lütfi Atay, ÇATOD Eski Başkanı Kemal Pazarbaşı, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Çanakkale Temsilcisi Recai Başaran, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Uğur Yıldırım,Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr Rüstem Aslan, Acente Yetkilisi Ramazan Altıntaş ile birlikte Çanakkaleli gazetecilerin katıldığı sunum sonunda soru cevap kısmına geçildi. Rus gazetecilerin “2018 Troia Yılı” ile ilgili soruları cevaplandıran ÇATOD Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer, Rus turistleri Çanakkale’de görmek istediklerini ifade etti.

İKİNCİ GÜN TROİA ANTİK KENTİNİ GEZDİLER

Ziyaretlerinin ikinci günü Troia Antik Kenti’ni gezen Rus gazeteciler burada antik kentte kazı çalışmalarının başkanlığını yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Rüstem Aslan’dan bilgiler aldı. Konukları Troia’yı gezdirerek antik kent hakkında sorulara cevap veren Prof. Dr. Rüstem Aslan, Rusya’nın Başkenti Moskova’daki Puşkin Müzesi’nde sergilenen Troia Hazinelerinin bulunduğu yerde Çanakkale’nin tanıtımının yapılabileceğini söyledi.

Troia’yı gezen Rus gazeteciler ise Antik kentten etkilendiklerini belirterek, ülkelerinde “2018 Troia Yılı” ve Çanakkale ile ilgili yazılarında bu konulara ağırlık vereceklerini söylediler.

Troia Antik Kenti’ndeki geziye Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler, Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer, TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Ahmet Çelik, ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kansu, ÇATOD Genel Sekreteri Salih Yüksel, Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Çağman Esirgemez, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Uğur Yıldırım,Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr Rüstem Aslan, Çanakkale Arkeoloji Müzesi Müdürü Ali Atmaca ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Çanakkale Temsilcisi Recai Başaran katıldı.

 

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çanakkale, Elena İsayko, Fedor Yurin, Kolin Hotel, Larisa Vasileva, Mariia Cherniakhovskaia, Olga Mikhailova, Seyahat yazarları, Tatyana Belonojkina,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları