Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rusya’da hava sıcaklığı arttı, gıda tüketimi değişimlere uğradı

23 Ağustos, 2010 | 09:47

Rusya’da mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklığı, kuraklık ve yangınların yanı sıra gıda tüketiminde de değişimlere neden oldu.

Perakende satışlarda şekerli gıdaların tüketiminde yüzde 30-40 arasında gerileme yaşandı. Temmuz ve Ağsutos aylarında sıvı içeceklere olan talep ise geçen yılın aynı dönemlerine göre yüzde 50’ye varan oranlarda arttı. Dondurma tüketimi ise iki kattan fazla arttı.

X5 Süpermarket, Vedomosti gazetesine verdiği bilgide, şekerli gıda ürünlerinin her yaz mevsiminde yüzde 10-15 arasında gerilediğini, ancak bu yaz oranların yüzde 40’lara kadar düştüğünü söyledi. Şekerli ürünlerin yerine soğuk ve dondurma çeşitlerini artırarak açıklarını kapatmaya çalıştıklarını açıklayan X5, “Kaybımız diğer parekende satıcılarına göre nispeten daha az oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Russkiye Produkty Torg’un sözcüsü Tatyana Ilina, müşterilerinin tatlı siparişlerini Temmuz ve Ağustos ayında ortalama yüzde 40 oranında azalttıklarını söyledi. Ilina, soğutucu sistemleri olmayan kamyonlarla siparişlerin ulaştırılmasının mümkün olmadığına da işaret ederek, ulaşım konusunda zorluk yaşandığına dikkat çekti. İsminin açıklanmasını istemeyen dev süpermarket zinciri yetkilisi de, şirketlerinin Temmuz ayında pasta siparişlerini tamamı ile durdurduğunu belirtti.

Ritter Sport Chocolate Rusya direktörü, çikolata satışlarının yaz tatilinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 20 oranında gerilediği bilgisini verdi. Nestle’ye göre ise, dondurma satışlarında yaşanan iki kata varan artıştan elde edilen gelir, tatlandırıcı ve çikolata satışlarındaki düşüşün üzerinde.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Rusya Federasyonu, Rusya Gıda Tüketimi, Rusya Hava Sıcaklığı, Rusya Hava Sıcaklığı Gıda Tüketimi, Rusya yangın, Rusya'da hava sıcaklığı arttı, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları