Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rusya ve Türkiye arasındaki vize konusunda gelişmeler yaşanıyor

18 Ocak, 2011 | 10:37

Rusya ve Türkiye arasındaki vize konusunda gelişmeler yaşanıyor / Turizm Haberleri

Rusya ve Türkiye arasında bir aya kadar süreli ziyaretlerde vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşmada önemli bir adım daha atılıyor. Vizesiz uygulamanın yürürlüğe girebilmesi için gerekli olan ‘Geri Kabul Anlaşması’ bugün Moskova’da imzalanacak.

Yasadışı göçle mücadelede etkin hukuki bir araç olan ‘Geri Kabul Anlaşması’ Türkiye ile Rusya arasında Moskova’da RF Federal Göç Servisi binasında imzalanacak. Sözkonusu anlaşmanın imzalanmasıyla iki ülke arasında Mayıs 2010’da imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşmasının yürürlüğe girmesi için bir adım daha atılmış olacak.
Türkiye’de Vize Muafiyet Anlaşması 21 Haziran 2010 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanıp, 27 Temmuz 2010’da Resmi Gazete’de yayınlandı. Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için iki tarafın da ‘Geri Kabul Anlaşmaları’ ile birlikte yasal prosüdürü tamamlamaları gerekiyor.

VİZELER TURİZM SEZONUNA YETİŞECEK

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin Cihan Haber Ajansı’na daha önce yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: “Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için Rus tarafının iç onay sürecini tamamlamasını bekliyoruz. Bunun için Geri Kabul Anlaşması’nın da imzalanması ve hem TBMM’den hem de Duma’dan geçerek yürürlüğe girmesi gerekiyor. Gerekli değişiklik taleplerini bir Nota ile Rus tarafına ilettik. Uygulamanın yeni turizm sezonuna yetişeceğini ümit ediyorum”
Ekonomik, siyasi ve kültürel alanda gelişen Rusya-Türkiye ilişkileri stratejik ortaklık yönünde hızla ilerliyor.

Samsun-Ceyhan petrol boru hattında 2012’de kazma vurmaya hazırlanan iki ülke, Mersin-Akkuyu nükleer santral anlaşmasında uygulama aşamasına geldi. 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmayı mümkün kılacak yeni bir ivme yakalanırken, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eş başkan oldukları ortak kabine ‘Üst Düzey İşbirliği Konseyi’ (ÜDİK) 2011’in ilk yarısında Moskova’da toplanacak. Zirve için hazırlıklara başlayan taraflar ÜDİK’in alt yapılarından biri olan ‘Toplumsal Forum’ kurullarını oluşturmuş durumda.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Rusya Türkiye Vize, Rusya ve Türkiye, Rusya Vize Uygulaması, Rusya vizesi, Rusya Vizesiz, Turizm Haberleri, Türkiye Rusya İlişkileri, Vizesiz Rusya,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları