Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rusya ile gerilen Ukraynalı turistlerin yurt dışı tercihleri yine Türkiye!

11 Aralık, 2018 | 11:40

Rusya ile gerilen Ukraynalı turistlerin yurt dışı tercihleri yine Türkiye!

Rusya ile gerilen Ukraynalı turistlerin yurt dışı tercihleri yine Türkiye. Ukraynalı turistlerin yurt dışı tatil eğilimleri yine değişmedi. Yurt dışına turist olarak çıkan Ukraynalılar ilk tercihlerini yine Türkiye’den yana kullandı.

Ukrayna’nın Rusya ile siyasi olarak gerilim yaşaması ülkedeki vatandaşların tatil eğilimlerini ve planlarını değiştirmedi. Türkiye’den vazgeçmeyen Ukraynalı vatandaşların turistik amaçlı yurt dışına çıkışlarda ilk tercihinin yine Türkiye olacağı tahmin ediliyor.

Ukraynalı turistlerin yurt dışı tercihleri yine Türkiye!

Türkiye’ye en fazla turist gönderen 10 ülke arasında yer alan Ukrayna pazarına yapılan öngörü ve beklentiler son gelişmelere rağmen değişmedi. Bu öngörü, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda, Kiev Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), THY ve Atlas Global işbirliğiyle Odesa’da düzenlenen ve yaklaşık 200 Ukraynalı turizmcinin katıldığı workshop etkinliğinde teyit edildi.

TÜROB tarafından Ukrayna pazarına yönelik tanıtım çalışmalarıyla ilgili değerlendirme raporunda, Ukrayna turizm pazarının 2018 yılının Ocak – Ekim döneminde % 7.3 artışla yüzde 1 milyon 301 bine yükseldiğini, bu yılın artışla kapanmasının beklendiği ifade edildi.

TÜROB raporunda ayrıca, gelecek yıl için de iyimser beklentilerin sürdüğü belirtildi. Ukrayna’dan turizm amaçlı yurt dışına çıkışlarda Türkiye’nin ilk tercih edilen ülke olmaya devam ettiğine dikkat çekilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

“Ukrayna resmi gümrük istatistiklerine göre Ukrayna vatandaşlarının ziyaret ettikleri yerlerin başında Ukrayna ile ortak kara sınırı olan ülkeler yer alıyor. Ukrayna ile kara sınırı olan Polonya ve Macaristan hem Avrupa kapısı olarak diğer ülkelere ulaşmak için bir giriş noktası hem de özel ve iş amaçlı çıkışlarda ilk uğrak noktası niteliğinde. Turizm amacıyla Ukrayna’dan yıllık çıkan turist sayısı yaklaşık 1.9 milyon olup, bu alanda Türkiye açık ara lider durumda. Ukrayna istatistik verilerine göre 2017 yılında Ukrayna’dan Türkiye’ye giden turist sayısında yüzde 27 artış kaydedildi. Türkiye’den sonra 733.597 kişiyle Mısır geliyor.”

“Katılımcılara pazarda önemli iş fırsatları sunulmuştur”

“Ülkemizde nitelikli ve gelir getiren turizmin arttırılmasının hem bakanlığımızın hem de sektörün önceliği” denilen raporda, ayrıca şu konulara da değinildi:

“TÜROB’un Türk turizminin çeşitlendirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması çalışmaları kapsamında başlattığı ve ilk etapta Ukrayna pazarını hedefleyen projenin birinci ayağı Kiev’de gerçekleştirilmişti. Projenin ikinci ayağı olan Odessa’daki workshop organizasyonu, yine Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda, Kiev Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, TÜROB, THY ve Atlas Global işbirliğinde Odessa Bristol Hotel’de düzenlendi.

Tanıtım ve pazarlamada hedef odaklı çalışmanın önemini ortaya koyan organizasyonun temel amacı gelir getirici ve nitelikli turist profilinin artırılmasını sağlamak, kültür ve şehir turizmini geliştirmek ve turizm ürünlerindeki çeşitliliği sürdürülebilir kılmak olarak belirlenmiştir. Bakanlık ve özel sektörün verimli işbirliği içerisinde konaklama, operasyon ve ulaşım alanındaki temel paydaşlarını bir araya getiren organizasyon ile katılımcılara pazarda önemli iş fırsatları sunulmuştur.”

TÜROB’un açıkladığı raporda, bu tip organizasyonların amaçları ise şu şekilde belirtildi:

“Ülkemiz turizminde mevsimselliği en aza indirmek; gelir getirici ve nitelikli turist profilini artırmak; kültür ve şehir turizmini geliştirmek ve birbirini tamamlayıcı turizm ürünleri ile hedef pazarlarda kalış süresini ve harcama kalemlerini yükseltmek; mevcut pazarların alışılmış turizm eğilimlerini değiştirerek alternatif ürünler sunmak amaçlanıyor. Bu çalışmaların ilk sonuçları da alınmaya başlandı. Ukrayna’dan gelen turistler sağlık, kültür ve kış turizmi için de rotayı Türkiye’ye çevirdi. Kış ve sağlık turizminde önemli adımlar atılıyor.”

“Sanata olan düşkünlükleri insanı adeta büyülüyor”

Raporda, Ukraynalı turistlerin Türkiye’yi ağırlıklı olarak yaz aylarında plaj turizmi odaklı ziyaret etse de İstanbul’un yoğun ilgi görmesinden dolayı aslında bütün bir seneye yayılan bir eğilim gözlemlendiğine dikkat çekildi. Raporda, altı çizilen hususlar ise şöyle sıralandı:

* Hedef alıcılara odaklanmış olan benzer workshop ve roadshow organizasyonlarının geliştirilmesi gerekiyor.

* Şehir turizmi, dünya çapında en hızlı büyüyen seyahat segmentlerinden biri ve birçok şehirde şehir turizminin değişen yapısı gittikçe daha belirgin hale geliyor.

* Bilgiye mobil erişim ile her zaman ulaşabilen turistler, “yerel deneyimleri” giderek daha fazla merak etmekte ve bu yönde hizmetleri talep ediyor.

* Geçtiğimiz ekim başında Kiev’de iki konser veren piyanist-besteci Tuluyhan Uğurlu, Odesa’da yine Ukraynalı sanatseverlerle buluştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜROB tarafından düzenlenen “Türkiye: Medeniyetlerin Kesiştiği Nokta” isimli etkinliğin ardından sahneye çıkan ünlü sanatçı, müzik ve görüntülerle İstanbul’u anlattığı “Dünya Başkenti İstanbul” isimli eserini seslendirdi.

Tuluyhan Uğurlu, Ukrayna ve Ukraynalı sanatseverler hakkında şu yorumu yaptı: “Ukrayna’da kendinizi Türkiye’den ayrılmamış gibi hissediyorsunuz. Sanata olan düşkünlükleri ise insanı adeta büyülüyor. Verdiğim iki konserde de coşkulu alkışları ile sanatıma ve müziğime büyük sevgi gösterdiler. Ukrayna ile tekrar buluşmaktan çok mutluyum.”

* Birebir temasların kurulabildiği, daha yoğun ve hedef odaklı pazarlamanın, Tuluyhan Uğurlu konseri gibi aynı zamanda kültürel yansımalar ve incentive (çekiliş) etkinlikler ile birleşiği workshop organizasyonları hızlı ve verimli sonuçlar doğuruyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kış Turizmi, Odesa, Odessa Bristol Hotel, Sağlık Turizmi, Tuluyhan Uğurlu, TUROB, Ukraynalı turistler, Ukraynalı turizmciler, Ukraynalıların tercihi, Workshop,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları