Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rusya’daki Ermitaj Müzesi daha da büyüyor

05 Temmuz, 2013 | 13:31

Rusya'daki Ermitaj Müzesi daha da büyüyor Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Rusya’daki Ermitaj Müzesi daha da büyüyecek.

Ermitaj Müzesi, gelecek yıl 250. yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken “Büyük Ermitaj” adı altında geliştirme projesini hayata geçiriyor. Dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahip olan Ermitaj Müzesi genişletme projesinin,2022 yılına kadar uygulanması öngörülüyor.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre,Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinski, projenin başarıyla uygulanması durumunda Ermitaj’ın dünyanın en iyi müzesine dönüşeceğini söyledi.

Sankt Peterburg’da bulunan Ermitaj, günümüzde dünyanın en büyük 5 müzesinden biri. Buna rağmen daha da geliştirilip genişletilmesi planlanıyor. Koleksiyonunda 3 milyonu aşkın sanat eseri bulunuyor. Müze, her biri saray mimarisinin görkemli anıtı olan yedi engin binada yerleşiyor. Ayrıca, hem Rusya’da hem de yabancı ülkelerde şubelere sahip.

Günümüzde yurt dışında, Amsterdam’daki ünlü “Ermitaj-Amstel” dâhil üç şubesi var. Yakın gelecekte sayısı, Letonya ve İspanya’daki “Ermitaj uyduları” da içinde olmak üzere, 8’e çıkacak. Tüm bunlar ve pek çok diğer çalışmalar, “Büyük Ermitaj” programında öngörüşüyor.

Ermitaj Müdürü Mihail Piotrovskiy, projenin üstünlüklerini anlattı:

“Çok dinamik ve küresel bir müzenin etkili konseptini hazırladık. Konseptin, birbirini dışlayan iki hedefi var. Koleksiyonu korunmak ve herkesin görebilmesini sağlamak. Teklif ettiğimiz küresel model, bu iki hedefi kombine edecek.”

Ermitaj, zenginliklerini mümkün olduğu kadar fazla insana göstermek için çabalıyor. Ayrıca ziyaretçileri daha uzun tutmak istiyor. Bunun için hatta ticari olmayan filmlerin gösterileceği sinema salonunun açılması teklif ediliyor. Bu öneriyi, bu müzede “Rus Gemisi” filmini çeken yönetmen Aleksandr Sokurov sundu. Sanal yönde gelişme yolu da seçenekler arasında. Yani gençlerin bu denli sevdiği ortam olan internetten yararlanmak, müzenin sitesini tanıtmak, dijital kütüphaneleri, online televizyonu, blogları ve diğer modern telekomünikasyon araçlarını oluşturmak.

Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy de Ermitaj’ın sanallaştırılması düşüncesini destekledi:

“Ülkemizde, farklı derecede sanallaştırılan 30’ yakın müze var. Sanallaştırmanın haddi yok. Bu müzenin dünyanın en iyisi olacağını umuyoruz.”

Şimdilik ise “Büyük Ermitaj” projesinin en masraflı bileşeni, müzeye devredilen Dvortsovaya Meydanı’ndaki binanın restorasyonu ve rekonstrüksiyonu. Bir zamanlar bu binada Rusya İmparatorluğu Silahlı Kuvvetleri Kurmayı bulunuyordu. Binadaki çalışmalar sona eriyor ve bazı salonlarda sergiler bile açıldı. Müzenin 250. yıldönümüne doğru bu binaya, 19-20. yüzyıl Rus ve Avrupa sanatı taşınacak. Ayrıca, Ödüller Müzesi, Muhafız Birliği Müzesi ve Faberje Müzesi yerleştirilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Büyük Ermitaj, Ermitaj, Ermitaj Müzesi, Ermitaj Müzesi büyüyor, Ermitaj Müzesi genişletilecek, Ermitaj Müzesi Rusya, Müze, Rusya Ermitaj, Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları