Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rusların dönmesiyle dolan otellerin fiyatları artıyor!

30 Ocak, 2018 | 11:04

Talep arttı, zam erken göründü. Yerli turistin erken rezervasyonları çift haneli büyürken, Rusların ardından Avrupalı turistin de Türkiye’ye dönmesiyle fiyatlar tırmanışa geçti.

Talep arttı, zam erken göründü. Yerli turistin erken rezervasyonları çift haneli büyürken, Rusların ardından Avrupalı turistin de Türkiye’ye dönmesiyle fiyatlar tırmanışa geçti. Bazı tatil bölgelerinde otel fiyatları yüzde 30 oranında yükseldi.

Yılın yaklaşık üçte birinin tatille geçecek olması ve bu yıl mayısa denk gelen ramazan erken rezervasyonlara ilgiyi patlattı. Henüz ocak ayı sona ermeden erken rezervasyonlarda çift haneli büyüme yakalandı.

Rus turistlerin ardından Avrupalıların da Türkiye’ye geri dönmeye başlamasıyla birlikte canlanan talep otel fiyatlarını da artırdı.

Habertürk’ün haberine göre, otellerin ortalama fiyat artışı yüzde 30 olurken, bu rakam bazı otellerde yüzde 70’i buldu. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, erken rezervasyonların Türkiye genelinde çift haneli büyüdüğünü, bazı bölgelerde yüzde 50’ye vardığını açıkladı.

Geçen yıla göre yüzde 16 artış var

5 yıllık artış yüzde 55 Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon hesaplamasında kullandığı tüketici fiyat endeksi madde sepeti ve ortalama fiyatlarına göre yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turların fiyatlarında 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 16’ya varan oranda artış yaşandı.

Söz konusu fark son 5 yıl göz önüne alındığında ise yüzde 48.6 olarak karşımıza çıkıyor. Paket turların en çok ilgi gördüğü yaz aylarında fiyat artışı 2017’de yine 2016’ya göre yüzde 26.4 olarak ölçülürken, son 5 yılda yüzde 55’e çıkıyor.

Ramazan da yoğunluğu artırdı

Son 5 yıldır yaz dönemine denk gelen ramazan ayının bu yıl mayıs ayında başlaması turizmde yaşanan hareketliliğin bir diğer sebebi olarak gösteriliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupalı Turist, Fiyatlar artıyor, Oteller doldu, Ramazan Bayramı, Rus Turist, TÜİK, Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, TÜROFED, Yerli turist,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları