Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rus turistler Türkiye’yi tercih edecek / Turizm Haberleri

02 Şubat, 2011 | 17:53

Rus turistler Türkiye’yi tercih edecek / Turizm Haberleri

Rusya’da turizm uzmanları, Mısır’da yaşanan siyasi olaylardan dolayı Türkiye turizminin karlı çıkacağını söylüyor. Mısır’da kısa zamanda istikrar sağlanmazsa turistlerin rota değiştireceğini ifade eden Ruslar, “Siyasi istikrarsızlık yeni sezona kadar devam ederse, Rus turistler Türkiye’ye yönelir” değerlendirmesinde bulunuyor. Özellikle sezona kadar vizelerin kalkacağını ümit eden sektör temsilcilerine göre bu yıl Ruslar, Türkiye’ye adeta akın edecek.

Rusya Tur Operatörleri Birliği Müdürü Maya Lomidze, Mısır’da yaşanan siyasi kaosun turizm açısından kötü sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Lomidze, “Mısır’da siyasi istikrarsızlık devam ediyor. Tabii ki bu her alanda olduğu gibi turizm sektörünü de olumsuz etkiliyor. Rusya’daki tur operatörleri de zarar görebilir. Bazı küçük ölçekli firmalar iflas edebilir. Biz kurum olarak ilgili Rus mercilere yazı göndererek Mısır’a yönelik uçak seferlerinin iptal edilmesini istedik. Durum iyi değil. Mısır’da yaklaşık 40 bin Rus turistimiz şu anda tatil yapıyor. Çoğu vatandaş halen oraya tatile gitmek istiyor. Ama Mısır’a yönelik tatil turlarını önceden alanların yarısı gitmekten vazgeçerek turlarını iptal ettirdi” dedi.

Siyasi kaos, istikrarsızlığın yeni tatil mevsimine kadar devam etmesi durumunda Türkiye turizm piyasasının bundan karlı çıkacağına değinen yetkili, “Tabii ki temennimiz Mısır’da bir an önce istikrarın sağlanması. Ama turizm uzmanı olarak olayı değerlendirdiğimizde kaosun devam etmesi durumunda Rus turistlerin çoğunun Türkiye’ye kayacağını öngörebiliriz” dedi.

Mısır’daki olaylar nedeniyle bazı Rus turistlerin Tayland’ı tercih ettiğine de dikkat çeken Lomidze, “Rusya’nın Sibirya ve Uzakdoğu bölgesinde oturan vatandaşlarımızın şimdi Mısır yerine Tayland’ı tercih ettiği görülüyor. Bu kış mevsimi için geçerli bir durum. Peki yaz mevsiminde ne olacak? Tabii ki turistler en çok Türkiye’yi tercih edecek. Genelde Rus turistler açısından Mısır, Türkiye’nin ana rakibi. Geçen yıl Türkiye yine rekor kırdı. Ülkeye yaklaşık üç milyon Rus turist gitti. Mısır’a ise yaklaşık iki milyon. Mısır yine Türkiye’nin gerisinde kaldı” diye konuştu.

Türkiye’nin Rus turistlerin gözde yeri olduğuna işaret eden Lomidze, “Türkiye turizm yetkilileri Rus turistlerine yönelik stratejisini daha da geliştiriyor. Şimdi Türkiye sadece Moskova veya başka dev kentlere değil, aynı zamanda Rusya’nın farklı bölge, ücra kentlerine de açılarak kendi turizmini tanıtıyor. Sanırım bu yıl da Türkiye turizmde rekorlara imza atacak” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Maya Lomidze, Rus turistler, Rus turistler Mısır, Rus Turistler tayland, Rus Turistler Türkiye, Rus turistler Türkiye Tatil, Rusya Tur Operatörleri Birliği Müdürü Maya Lomidze, Turizm Haberleri, Türkiye Ttail,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Ünal Özsen
02 Şubat, 2011

Yorumlarimda defalarca bahset
tim.Fakat yine de söylemekte
yarar görüyorum.Türkiye bu yil
Altin yilini gecirecek.Turizm
Isletmelerine sesleniyorum ic
Turizmi de unutmayin onlarada
ihtiyaciniz var.Fiatlari Avru
paliya uyguladiginizi uygulama
ya calisin iki üc mislisini de
gil.IYI TATILLER

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Şubat 2nd, 2011 at 20:43 Ünal Özsen mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları