Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rus turistler Türkiye’yi çok seviyor

22 Ekim, 2010 | 18:24

Türkiye’ye giden Rus turist sayısı geçen yılla kıyasla yüzde 18 artarak iki milyon 340 bini geçti. Rakamı olumlu değerlendiren Rus yetkililer, Türkiye’nin Rus turistlerin gözde yeri olmaya devam ettiğini belirtti.

Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı Maya Lomidze, yurtdışında tatil yapan Rus turist sayısının Ocak-Eylül 2009’la kıyaslandığında bu yıl yüzde 40 oranında arttığını kaydetti. Bu bağlamda Türkiye ile ilgili son rakamlarını da sunan Lomidze, “Türkiye’ye giden Rus turist sayısı geçen yılla kıyasla yüzde 18 arttı. Birlik olarak edindiğimiz istatistik rakamlara göre, turist sayısı iki milyon 340 bini geçti” dedi.

MISIR ATAĞA GEÇTİ

Rusların Türkiye’den sonra en çok tercih ettikleri diğer bir ülke Mısır. Bir önceki yıla oranla Mısır’ı ziyaret eden Rus turist sayısı yüzde 90 arttı. Mısır’a giden Rus turist sayısı 2 milyonu buldu. Yıl sonuna kadar Mısır’a giden Rus turist sayısının Türkiye’ye yaklaşması bekleniyor.

Ruslar Türkiye ve Mısır’dan sonra sırasıyla en çok Tayland, İtalya , Yunanistan, Kıbrıs (Rum Kesimi), İsrail, Hırvatistan ve Bulgaristan’ı ziyaret ediyor.

Türkiye’nin Rus turistlerin gözde yeri olmaya devam ettiğini belirten Lomidze, “Mısır söz konusu istatistik verilerde listemizin başında gelse de, Rus turistleri için Türkiye yine bir numara. Mısır’a dokuz ayda yaklaşık iki milyon Rus turist gitti. Türkiye’ye ise iki milyon 340 bin. Tabii Mısır’la ilgili bu sayının daha da artmasını bekliyoruz. Ama Türkiye liderliğini korumaya devam edecek. Çünkü Türk turizmi ile ilgili genel kanaat şu: Güzel fiyat ve kalite. Dolayısıyla Türkiye tatil kıyıları Rus turistlerin vazgeçemediği bölgeler” diye konuştu.

Türkiye ile Rusya arasında bir aylık süre ile vizelerin kaldırılmasının iki ülke parlamentolarında onaylanmasının ardından yürürlüğe geçmesi bekleniyor. Yeni uygulama gelecek yıl turizm sezonuna yetişecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bulgaristan, Hırvatistan, İsrail, İtalya, Kıbrıs, Maya Lomidze, Mısır, Rus Turistler Türkiye, Rus turistler Türkiye Tatil, Rus turistler Türkiye'yi çok seviyor, Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı, Tayland, Türkiye, Türkiye Rus turistler, Yunanistan,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları