Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rus turistin Türkiye’de yaptığı harcama geriledi

12 Nisan, 2018 | 11:42

Rus turistin Türkiye'de yaptığı harcama geriledi

Son yıllarda turizmde yeniden ivme yakalayan Türkiye, Rusların turizmde en çok tercih ettiği ülkeler sıralamasında liderliğe yerleşirken, bu yıl da bu artışın sürmesi öngörülüyor. Ancak Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, Rus turist sayısında bu yıl % 20 artış öngörüldüğünü belirterek, Ancak kişi başı harcamada dikkat çekici düşüş yaşandı” dedi.

Türkiye’nin turizmde en büyük pazarları Rusya’da geçtiğimiz sene ulaşılan 4.7 milyon kişilik rekor turist sayısının ardından, bu yıl da büyüme beklentisi sürüyor. 2017’de Türkiye’nin yakaladığı yükselişle Rus vatandaşlarının en çok tercih ettiği ülkeler sıralamasında liderliğe yerleşirken, Türkiye’nin pazar payı % 12.7 gibi ciddi bir orana yükseldi.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Rusya’dan gelen turist sayısında artışın bu yıl da devam etmesini beklediklerini, 2018 yılında Rusya’dan ülkemize gelecek turist sayısında yaklaşık 20 artış öngörüldüğünü ifade etti.

Yaklaşık 200 dolar geriledi

2017 senesinin Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı bakımından en yüksek seviyeye ulaşılan yıl olsa da kişi başı harcama oranında dikkat çekici bir düşüş yaşandığının altını çizen Timur Bayındır, “2017 yılında Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. 2017 yılı aynı zamanda Rus turistlerin Türkiye’de gerçekleştirdikleri geceleme sayısı bakımından da rekor seviyeye ulaşıldığı bir dönem oldu.

Rus turistlerin ülkemizde gerçekleştirdikleri geceleme sayısı 30 milyon sınırını aştı ve 30 milyon 367 bin olarak ölçüldü. Bununla beraber, 2017 yılı Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı bakımından en yüksek seviyeye ulaşılan yıl olsa da kişi başı harcamada dikkat çekici bir düşüş yaşandı. 2013 yılında, ülkemizde kişi başı 800 dolarlık harcama gerçekleştiren Rus turistlerin harcaması 2017 yılında 609 dolara geriledi.” şeklinde konuştu.

Rezervasyonlar katlanıyor

Timur Bayındır, 2019 yılının Rusya ve Türkiye arasında karşılıklı olarak kültür ve turizm yılı ilan edilmesinin pazardaki avantajımızı güçlendirmede ve çeşitlendirmede önemli bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Rusya vatandaşlarının bu yılın ilk aylarında yaz dönemi için yaptıkları erken rezervasyonların geçen yılın aynı dönemine göre tur operatörleri TUI’de 1.5 kat, Tez Tour ve Pegas Turistik’te 2 kat, Intourist’te 5.6 kat arttığını hatırlatan Bayındır, Skyscanner verilerine göre Rusya’dan İstanbul’a olan bilet rezervasyon talepleri 30 Nisan – 9 Mayıs tarihleri arasında bir önceki yıla göre yüzde 102 artış kaydettiğini belirtti.

İstanbul’un en popüler destinasyonlar arasında 16. sıradan 8. sıraya yükseldiğini vurgulayan Bayındır, 2017 senesinde Türkiye’ye gelen Rus turistlerin yüzde 89’unun tatil amacıyla gelirken, akraba ve arkadaş ziyareti amacıyla gelen Rus turistlerin oranının yüzde 5.8 ve iş amaçlı gelen Rus turistlerin oranının yüzde 3 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Rus turistin Türkiye’de yaptığı harcama geriledi

Geçen yıl Türkiye’den Rusya’ya 80 bin turist gittiğini de belirten Timur Bayındır, “2017 yılında Rusya’ya turist olarak 24 milyon 400 bin kişi giriş yaptı. En çok 8.7 milyonla Ukrayna’dan giriş oldu. Rusya’ya Kazakistan’dan 3. 5 milyon kişi, Çin’den 1.5 milyon kişi, Finlandiya’dan 1 milyon kişi ve Azerbaycan’dan 876 bin kişi geldi. Türkiye ise bu sıralamada 29. sırada yer aldı. 2017 yılı içerisinde Türkiye’den Rusya’ya 80 bin turist gitti, böylelikle 2016 yılına göre bu gösterge yüzde 103 artış gösterdi” dedi.

Türkiye en fazla talep alan ülke

Rusya Federal İstatistik Kurumu (Rosstat) verilerine göre 2017 yılı ilk 9 ay ülke dışına çıkan Rusya vatandaşları:

Rusya turkiye harcama azaldi

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Rus Turist, Rus turist harcama azaldı, Timur Bayındır, Türkiye Otelciler Birliği, TUROB,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları