Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rus imparatorlara hediye edilen eşyalar Ermitaj Müzesi’nde sergilendi

17 Aralık, 2014 | 07:59

Rusya’nın kültür başkenti Saint Petersburg’da bulunan Ermitaj Müzesi,  250’inci yıl dönümü dolayısıyla Rus imparatorlara hediye edilen eşyalardan oluşan sergiye ev sahipliği yaptı.

300 yıl içinde Rusya imparatorlarına ve ailelerine hediye edilen mücevherat,silah, porselen eşyalarla diğer değerli eşyalar Ermitaj müzesinde kuruluşunun 250. yıldönümü dolayısıyla açılan sergide gösterime sunuldu.

Rusya imparatorlarına yapılan değerli armağanların teşhir edildiği sergi ilk kez organize edildi.İmparatorlara hediyeler merakları dikkate alınarak yapılıyordu.Ama bazı hediyeler ürünü olduğu ülkenin milli özellikleri taşıyordu. Rusya’nın Sesi Radyosu’nun haberine göre; Bağışçılar ülkesinin en iyi zanaat eserlerini Rusya imparatoru ve ailesine hediye etmekle bunları şaşırtmaya çalışıyordu.

Oymalı kaide üzerindeki fildişleri Ermitaj müzesinde sergilenmiş 400 hediye arasında belki de en egzotik biridir. 19. yüzyılın sonlarında Tayland prensi bu hediyeyi Rusya imparatoruna sundu. Bu enteryör eşyasıydı ve Tayland’da kralının tahtı yanında bulunduruluyordu. Büyük Petro’ya yapılan hediyeleri de sergide görmek mümkün. Zarif kemelerle süslenmiş kristal kadeh Polonya kralı tarafından Büyük Petro’ya armağan edildi. Danimarka kralı da Büyük Petro ve eşinin şerefine kadeh kaldırdı sonradan bu kadehi Rusya imparatoruna sundu.

18. yüzyılın sonlarında Rusya’da hüküm sürmüş imparatoriçe Yekaterina kendisine Polonya’nın büyük elçisi tarafından hediye edilmiş kanape şeklindeki mürekkep hokkası ve içinde saat bulunan altın kulplu baston gibi orijinal hediyeleri almaktan hoşlanıyordu. Bu baston ilk Rus-Türk savaşında zaferin kazanılması dolayısıyla Rusya imparatoriçesine Danimarka krallığı adına sunuldu.

19. yüzyılın ilk yarısında Osmanlı imparatorluğuyla barış anlaşması imzalanırken Rusya imparatoru 1. Nikola’ya sultan tarafından değerli at koşum takımı hediye edildi. l6 bin elmasla süslenmiş olan koşumun baş kesiminde l0 kıratlı elmas var. Rusya’nın son imparatoru 2. Nikola daha veliaht iken Uzakdoğu gezisi yaptı. Çin ve Japonya ziyareti sırasında kendisine değerli armağanlar yapıldı. Veliaht Rusya’ya döndüğünde bu armağanları ve beraberinde getirdiği eşyaları “Ermitaj” müzesinde sergiledi. Birçoğu sonradan imparatorun saraydaki odalarını süsliyordu. Günümüzde bunlar Ermitaj müzesinde teşhir edilmiş bulunuyor.

“Ermitaj” müzesindeki sergide, Rusya imparatorlarına yapılan hediyelerden başka 250. kuruluş yıldönümü dolayısıyla müzeye yapılan armağanlar da gösterime sunuldu. Dünyanın dört bir yanından gönderilmiş bu armağanlar güzelliği ve değeri açısından imparatorlara sunulan armağanlardan geri kalmıyor. Dünyaca meşhur ustalar orijinal lambalar ve avizeleri,restore edilmiş eski kitapları “ Ertimaj” müzesine hediye ediyor. Müzeye Amerikan fonu tarafından çağdaş Amerikan sanat eserleri sunuldu. Orijinal porselen sofra takımları,değerli süs eşyalarıyla enteryör eşyaları, seramik mamulleri müzeye jübilesi dolayısıyla sunulmuş armağanlar arasındadır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ermitaj Müzesi, Ermitaj Müzesi Rusya, rus imparatorlar, Rusya, rusya haberleri, Rusya imparatorları, Rusya Moskova, Rusya müze, rusya turu, Saint Petersburg, Saint Petersburg ermitaj, Saint Petersburg müze, Saint Petersburg müze turu, Saint Petersburg rusya, Saint Petersburg turu, St. Petersburg,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları