Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rus havayolu taşımacılığında gerileme

29 Ocak, 2010 | 10:02

Rus havayolu taşımacılığında gerileme Küresel ekonomik krizin etkisiyle 2009 yılında yaklaşık yüzde 9 küçülen Rusya ekonomisi, havolu taşımacılığında da yüzde 9,4 geriledi.

Daralmanın dünya genelinde yaşanan düşüşten üç kat daha fazla olması dikkat çekiyor.

Rusya Devlet Havayolu Taşımacılığı Ajansı’nın açıkladığı verilere göre 2009 yılında iş ve turizm amacı ile 45,1 milyon kişi havayolu ile seyahat etti.

Bu rakam 2008 verilerine göre yüzde 9,4’lük bir düşüşü gösteriyor. Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Kurumu (IATA)’nın son yayınladığı rapora göre 2009’da dünya genelinde havayolu ile seyahat eden yolcu sayısı yüzde 3,5 oranında azaldı.

Rus devlet havayolu şirketi Aeroflot’un yolcu kaybı ise 2009 yılında yüzde 5,6’da kaldı. Aeroflot’un büyük ortakların Aleksander Lebedev yüzde 25,8’lik hissesini devlet şirketine satışı ile ilgili mutabakat sağladı. Lebedev’in satıştan 575 milyon dolarlık bir gelir elde edeceği belirtiliyor.

Uzmanlara göre Rusya ekonomisindeki toparlanma ile birlikte 2010 yılında yolcu sayısında yüzde 8’lik bir büyüme gerçekleşmesı bekleniyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Rus devlet havayolu şirketi, Rus havayolu, Rus Havayolu Haberleri, Rus havayolu Taşımacılığı, Rusya Devlet Havayolu Taşımacılığı Ajansı, Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Kurumu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları