Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rus basınından Türkiye turizm dosyası!

18 Mart, 2015 | 10:30

Rusya’nın önde gelen gazeteleri Pravda ve Kommersant, Türkiye turizmini sayfalarına taşıdı.

Rusya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden olan Pravda, 18 Mart 2015 tarihli sayısında, Anadolu’nun 4 bin yıllık tarihine yer verdi. Hititler’den Osmanlı’ya 6 büyük medeniyeti konu alan Pravda, Anadolu topraklarında hem siyasi hem kültürel olarak günümüzü etkileyen uygarlıkları Rus halkıyla tanıştırdı.

Pravda, aynı sayısında Türk yapı geleneğinin en nadide örneklerinden olan camiler ve Anadolu’ya özgü çini sanatını da ele aldı. Kütahya çinisinin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne aday olmasıyla gündemde olan çinicilik, camileri süslemesiyle Rusların da ilgisini çekti.

Türkiye’nin saklı lezzetlerinden Kars Gravyeri de Rus basınınında yer aldı. Rusya’nın saygın iş dünyası gazetelerinden Kommersant, Ruslarla kültürel etkileşim sonucunu oluşan bu eşsiz lezzetin doğuşunun yüzyıllık hikayesini Boğatepe köyüne yaptığı ziyaretle okuyucularına tanıttı.

Kommersant; okuyucularına, Ruslardan Osmanlılar’a kadar kadar birçok medeniyetin iz bıraktığı Doğu Anadolu’nun tarihi kenti Kars’ı ziyaret etmelerini, peynir müzesine giderek Kars Gravyer’ini tatmalarını önerdi.

Gravyerin geçmişten günümüze hikayesini de okurları ile paylaşan Kommersant’ın haberine göre; Kars Gravyeri’nin hikayesi, Batı Rusya’da yaşadıkları zamanda İsviçreli ustalardan gravyer tarifini öğrenen Malakanlar’ın 19. Yüzyıl sonlarında Çarlık Rusyası tarafından Boğatepe köyünün yayıldığı düzlüklere yerleştirilmesiyle başladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kommersant, Kommersant gazetesi, Kommersant rusya, Kommersant türkiye, Pravda, Pravda gazetesi, Pravda turizm, Pravda türkiye, Rus basını, Rusya, rusya haberleri, Rusya Moskova, Rusya turizm, Rusya-Türkiye,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları