Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rus basınından Türkiye turizm dosyası!

18 Mart, 2015 | 10:30

Rusya’nın önde gelen gazeteleri Pravda ve Kommersant, Türkiye turizmini sayfalarına taşıdı.

Rusya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden olan Pravda, 18 Mart 2015 tarihli sayısında, Anadolu’nun 4 bin yıllık tarihine yer verdi. Hititler’den Osmanlı’ya 6 büyük medeniyeti konu alan Pravda, Anadolu topraklarında hem siyasi hem kültürel olarak günümüzü etkileyen uygarlıkları Rus halkıyla tanıştırdı.

Pravda, aynı sayısında Türk yapı geleneğinin en nadide örneklerinden olan camiler ve Anadolu’ya özgü çini sanatını da ele aldı. Kütahya çinisinin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne aday olmasıyla gündemde olan çinicilik, camileri süslemesiyle Rusların da ilgisini çekti.

Türkiye’nin saklı lezzetlerinden Kars Gravyeri de Rus basınınında yer aldı. Rusya’nın saygın iş dünyası gazetelerinden Kommersant, Ruslarla kültürel etkileşim sonucunu oluşan bu eşsiz lezzetin doğuşunun yüzyıllık hikayesini Boğatepe köyüne yaptığı ziyaretle okuyucularına tanıttı.

Kommersant; okuyucularına, Ruslardan Osmanlılar’a kadar kadar birçok medeniyetin iz bıraktığı Doğu Anadolu’nun tarihi kenti Kars’ı ziyaret etmelerini, peynir müzesine giderek Kars Gravyer’ini tatmalarını önerdi.

Gravyerin geçmişten günümüze hikayesini de okurları ile paylaşan Kommersant’ın haberine göre; Kars Gravyeri’nin hikayesi, Batı Rusya’da yaşadıkları zamanda İsviçreli ustalardan gravyer tarifini öğrenen Malakanlar’ın 19. Yüzyıl sonlarında Çarlık Rusyası tarafından Boğatepe köyünün yayıldığı düzlüklere yerleştirilmesiyle başladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kommersant, Kommersant gazetesi, Kommersant rusya, Kommersant türkiye, Pravda, Pravda gazetesi, Pravda turizm, Pravda türkiye, Rus basını, Rusya, rusya haberleri, Rusya Moskova, Rusya turizm, Rusya-Türkiye,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları