Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rumeli kökenli vatandaşlar vize mağduru oluyor

10 Temmuz, 2014 | 13:52

Avrupa Birliği’nin şart koştuğu ve Aralık ayında imzalanan geri kabul anlaşması Meclis onayından geçti. Böylelikle T.C vatandaşlarının Avrupa ülkelerine gidişlerinde yaşadığı vize zorunluluğunun yakın zamanda ortadan kalkması bekleniyor.

Tüm bu sorunlar ortadan yavaş yavaş kaldırılmaya başlanırken, Türkiye’de yaşayan Rumeli kökenli vatandaşların uzun yıllardır yaşadıkları haksız mağduriyet de tekrar gündeme geldi. Avrupa ülkelerinden savaş ve zorunlu göç sebepleriyle Türkiye’ye gelen Rumeli kökenli vatandaşlar, doğdukları ve hala ailelerinin yaşadığı topraklara giriş yaparken dahi vize problemleriyle mücadele ediyorlar.

Rumeli kökenli vatandaşlarımızın yaşadığı vize problemiyle ilgili görüşlerini belirten RUYİAD (Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği) Başkanı Cavit Ganiç “Avrupa ülkeleri ile vizelerin kaldırılması yıllardır gündemde yer alıyor, aynı şekilde vize problemleri de yıllardır yaşanıyor. Fakat mevcut durumdan en fazla etkilenen ve mağdur olan Rumeli kökenli Türk vatandaşları oluyor. Çoğu Rumeli kökenli vatandaşımız, doğduğu topraklara, akrabalarının yanına gidişlerinde sıkıntı yaşıyor, bir araya gelemiyorlar.” derken yaşanan acı örnekler olduğunu da söyledi.

Türkiye’de yaşayan Bulgaristan’dan göç etmiş Rumeli kökenli bir vatandaşın Bulgaristan’daki yakınının vefat ettiğini ve cenazesine gitmek için vize almak zorunda olduğunu belirten Ganiç, bu prosedürlerin mağduriyetler yarattığını vurguladı.

Böylesine insani durumlarda dahi sıkıntılar yaşandığının altını çizen Ganiç, “Umuyoruz ki hükümetin de desteğiyle vize problemleri çok daha kısa sürede aşılacak ve yaşanan bu mağduriyetler giderilecektir” açıklamalarında bulundu.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupa Birliği, Avrupa Birliği Vize, Avrupa ülkeleri, Avrupa ülkeleri vize, Bulgaristan, Cavit Ganiç, Rumeli kökenli vatandaşlar, Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği, RUYİAD,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları