Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Roma, hava kirliliğini azaltmak için dizel araçları yasaklıyor!

28 Şubat, 2018 | 18:20

Roma hava kirliligini azaltmak icin dizeli yasakliyor

Tarihi önemi nedeniyle her yıl yüzbinlerce turisti ağırlayan İtalya’nın başkenti Roma dizel araçları yasaklanıyor. Roma Belediye Başkanı, hava kirliliğinin önüne geçilebilmesi ve daha yeşil bir çevre adına 2024 yılına kadar kentte dizel araçların yasaklanacağını duyurdu.

İtalya’nın başkenti Roma dizel araçları yasaklama kararı aldı. Roma Belediye Başkanı, hava kirliliğinin önüne geçilebilmesi ve daha yeşil bir çevre adına 2024 yılına kadar kentte dizel araçların yasaklanacağını açıkladı.

Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Avrupa’nın trafiği en yoğun şehirleri arasında yer alan başkent Roma’da hava kirliliği nedeniyle en geç 2024 yılına kadar dizel araçların şehir merkezine girişine izin verilmemesini planladıklarını duyurdu.

Başkan Raggi, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Ciddi şekilde müdahale etmek istiyorsak, güçlü tedbirleri almak için cesaret göstermeliyiz” yorumunu yaparken, açıklanan rakamlara göre, geçtiğimiz yıl İtalya’da yollara çıkan 1.8 milyon otomobilin yaklaşık üçte ikisinin dizel olduğu öğrenildi.

Roma’daki tarihi eserler büyük tehdit altında

Sanayi tesislerinin oldukça az olduğu Başkent Roma’da yaşanan hava kirliliğinin en büyük etkeninin motorlu taşıtlar olduğu biliniyor. Hava kirliliği Roma’da kritik seviyelere çıktığında gözler hemen şehirdeki dizel araçlara çevriliyor.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Roma Turları sizi bekliyor.

Şimdiye kadar Roma’da somut bir adım atılmış olmaması halkı da endişeye sürüklüyor. Kentte hayata geçirilen tek-çift plaka uygulaması ise polisin yetersiz denetimi ve birçok ailenin hem tek, hem çift numaralı plakalı araba almasıyla istenilen sonuçları vermemişti.

Bu arada özellikle dizel taşıtlar sadece sağlık için değil, şehirdeki tarihi eser için de büyük tehdit oluşturmakta. İtalya Kültür Bakanlığı tarafından geçtiğimiz sene yapılan bir çalışmaya göre, 3600 taş anıt ve 60 bronz heykel hava kirliliğinden ötürü ciddi şekilde bozulma riski altında bulunmakta.

Milenyum kutlamaları öncesinde Hristiyanların kutsal şehri Vatikan’da Aziz Petrus Bazilikası temizlenmiş, ama yoğun hava kirliliği yapıda yeniden lekeler oluşturmuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aziz Petrus Bazilikası, İtalya Kültür Bakanlığı, Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, Roma dizeli yasaklıyor, Roma'da tarih tehdit altında, Vatikan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları