Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Roma dönemine ait tarihi eserler restore ediliyor

17 Eylül, 2011 | 11:01

Gaziantep ’in Araban ilçesinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan tarihi Roma dönemine ait anıt mezarların restore edilerek turizme kazandırılması isteniyor.

Araban ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve dünyada başka örneği bulunmayan Elif Beldesi, Hisar ve Hasanoğlu köylerindeki Roma dönemine ait üç anıt mezar, dönemin çok önemli iki yolunun kavşağında yer alıyor. Roma döneminde bölgedeki zengin, asil, üst düzey yönetici veya yüksek rütbeli asker kişiler için yapılmış olduğu arkeologların eserler üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda anlaşılmış olan üç anıt mezar birbirlerine yakın olmaları dikkat çekiyor. Bunun bu yol kavşağıyla bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Yöre halkı, Roma döneminden kalma ve yapıldığı tarihten bu güne kadar tüm dış tahribatlara ve tarihi eser kaçakçılarına direnerek günümüze kadar dimdik ayakta kalan tarihi üç anıt mezarın dış tahribatlara ve tarihi eser kaçakçılarının verdiği tahribatlara daha fazla dayanamayacağını ifade ediyor. Dünyada başka örneği olmayan tarihi eserlerin bir an önce koruma altına alınmasını isteyen vatandaşlar, aksi takdirde anıt mezarların yakın bir gelecekte tamamen yok olacağını savunuyor.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
anıt mezarlar, Araban, Araban anıt mezarları, Gaziantep, gaziantep anıt mezar, Gaziantep Araban, Roma, Roma dönemi, tarihi kazılar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları