Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Roma da, Bizans da, Osmanlı da aynı yolu kullanmış!

18 Eylül, 2018 | 15:47

Roma da, Bizans da, Osmanlı da aynı yolu kullanmış!

Roma da, Bizans da Osmanlı da aynı yolu kullandığı ortaya çıktı. Tarihi, milattan önce 4. yüzyıla kadar uzanan ve çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan İznik’teki kazı çalışmalarında Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait üst üste yapılmış yollar bulundu.

İznik’te yapılan kazı çalışmalarında Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait üst üste yapılmış yollar ortaya çıkarıldı.

Bursa’nın İznik ilçesinde tarihi surların İstanbul Kapı bölümünde geçen yıl başlatılan kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor. Müze Müdürlüğü başkanlığında süren kazı çalışmalarında geçen yıl, normal yoldan 74 santimetre aşağıya inildiğinde Osmanlı dönemine ait taş döşemeli yol bulundu.

Roma da, Bizans da, Osmanlı da aynı yolu kullanmış

Roma da, Bizans da, Osmanlı da aynı yolu kullanmış!

Bu yıl devam eden çalışmalarda ise Osmanlı dönemine ait yoldan 43 santimetre aşağıda Bizans, bundan 50 santimetre derinde de Roma dönemine ait mermer bloklardan oluşan yola ulaşıldı.

İznik Müze Müdür Vekili Hasan Yaşar, İstanbul Kapı’nın İznik’in dört ana kapısından biri olduğunu ifade etti. İstanbul Kapı’da yapılan çalışmalarının iki aşamadan oluştuğunu belirten Hasan Yaşar, “Restorasyon projesi kapsamında derzler temizlendikten sonra onarım yapılıyor. Sur kapıları üzerinde bozulan noktalar temizlenerek tekrardan yenileniyor.

Surların eski ve yeni halini gelen ziyaretçilere gösterecek bir teknikle restorasyon devam ediyor. Esas amaç surları ayakta tutabilmek.” şeklinde konuştu.

İznik Müze Müdür Vekili Hasan Yaşar, Müze Müdürlüğü başkanlığında İstanbul Kapı içinde dört alanda geçen yıldan beri araştırma kazısı yaptıklarını belirterek, “Bu araştırma kazılarında geçen yıl Osmanlı dönemine ait yol döşemeleri bulundu. Bu yol tamamen ortaya çıkarıldı. Alt kotlara inildiğinde ise Bizans dönemine ait mermer bloklardan oluşmuş yol döşemesi bulundu.

Bunun da bir alt seviyesinde ise Roma dönemine ait mermer bloklardan oluşan yol döşemesini gün yüzüne çıkardık. Üzerindeki medeniyet değişmiş ama yol değişmemiş. Özellikle ana sur duvarına bitişik olan kapı önünde yaptığımız çalışmalarda Bizans ve Roma dönemine ait kalıntılar ortaya çıkarıldı. İç avluda yaptığımız çalışmalarda ise bir şapel kalıntısına ait olabileceğini düşündüğümüz yapı ortaya çıkardık.” ifadelerini kullandı.

Constantine'nin yürüdüğü yolda yürüyecekseniz

“Aralık sonuna kadar kazıları tamamlamayı düşünüyoruz”

Hasan Yaşar, iç avludaki kısımda bir mezarlığa da rastlandığını, kazıları aralık ayı sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyleyerek, “Restorasyon çalışması ise kazılar bitse dahi devam edecek. Restorasyonun bitmesinin ardından kısa sürede ziyarete açmayı hedefliyoruz.” yorumunda bulundu.

“Constantine’nin yürüdüğü yolda yürüyecekseniz”

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da İznik’in tarih boyunca medeniyetlere başkentlik yaptığını belirtti. Belediye başkanı Sargın, İznik’in her tarafından tarih fışkırdığını ifade ederek, “İstanbul Kapı’da yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan yol kalıntıları beni çok heyecanlandırdı.

Bir dakika içinde 2 bin yılı gezeceksiniz. Orası tam olarak hizmete girdiğinde Roma dönemine ait araçlarla turistler gezinti yapacak, Constantine’nin yürüdüğü yolda yürüyecek.” ifadelerini kullandı.

Sargın, İstanbul Kapı’nın gelecek yaz ziyarete açılmasını öngördüklerini, bunun bölgeye gelen turist sayısını artıracağını da belirtti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bizans, Bursa İznik, Constantine, Constantine'nin yürüdüğü yol, istanbul kapı, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, İznik Müze Müdür Vekili Hasan Yaşar, kazı çalışmaları, Osmanlı, Roma,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları