Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rize’ye gelen turist sayısında artış yaşandı

02 Mayıs, 2011 | 10:20

Rize’ye gelen turist sayısında artış yaşandı

Rize Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu, ilde karın geç yağmasının kış turizmini olumsuz etkilediğini; ancak yıl içerisinde ili ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında artış gözlendiğini söyledi.

Kış aylarında Rize’ye turisti çeken en gözde sporlardan birinin Heliski olduğunu vurgulayan İsmail Hocaoğlu, “Geçtiğimiz yıl bu sporu yapmak için çeşitli ülkelerden 300’e yakın sporcu ilimize geldi. İlimizde 5 yıldır yapılan Heliksi faaliyeti genelde ocak ayı içerisinde başlayıp mart ayında son bulmaktaydı. Ancak bu yıl sezon karın geç yağmasından dolayı 1.5 ay geç başladı. Bu sezon gelen sporcu sayısı 100’e düştü. Elit ve pahalı bir etkinlik olan Heliksi ile ilimizin dünyada tanıtımını sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Ayder merkezli yapılan bu spor bu yıl İkizdere ilçesi sınırları içerisinde de yapıldı.” dedi.

Hocaoğlu, son yıllarda Arap ve Avrupalı turistlerin Rize’ye ilgisinin arttığını belirterek, “Önceki yıllarda ilimize ağırlıkla İsrailli turistler geliyordu. İki yıldır ise İsrailli turist sayısı yok denecek kadar azaldı. Arap ve Avrupalı turistlerin ilgisi arttı. Bir önceki yıl ilimize 45 bin yabancı turist gelmişti, bu yıl 50 bin yabancı turist geldi. 2009 yılında ilimize 330 bin yerli turist ziyaret etmişti, 2010 yılında bu sayı 490 bin oldu.” diye konuştu.

“Rize’de zengin bir turizm potansiyeli var ve turizm çeşitliliğimiz fazla.” diyen Hocaoğlu, şöyle konuştu: “İlimizde başta yayla turizmi olmak üzere, kano, rafting gibi akarsu turizmi de yapılmaktadır. Bunların yanında; termal turizm, bitki incelemesi, kuş gözlemciliği, motosiklet ve bisiklet, jeep safari, doğa yürüyüşü, sportif olta balıkçılığı, inanç turizmi, yamaç paraşütü gibi birçok alternatif gerçekleştirilebilmektedir. İlimize gelen bir turistin sadece bir aktivite ile değil birçok aktivite ile ilgilenmesi sağlanırsa, gelen turisti 1-2 gün değil 10 gün ilimizde tutmamız mümkün olur. Bu konuda tur operatörlerinden ve tur firmalarından destek bekliyoruz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İsmail Hocaoğlu, İsmail Hocaoğlu turizm, Rize, Rize Kültür Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu, Rize Kültür ve Turizm, Rize Kültür ve Turizm İl Müdürü, Rize turist, Rize Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları