Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rize’yi 2011’de 540 bin turist ziyaret etti

19 Ocak, 2012 | 17:57

İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Rize’yi 2011’de yerli ve yabancı olmak üzere 540 bin turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Hocaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilin 2011 yılındaki turizm faaliyetlerini değerlendirdi. Hocaoğlu, kentin çok iyi bir turizm sezonu geçirdiğini belirterek, “Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Rize, doğa turizminde önemli bir merkez haline geldi. İlimizde yaz turizminden faydalanıldığı kadar kış ve termal turizm alanlarından da son yıllarda istifade edilmeye başlandı. İlimiz, yılın 12 ayında da turizm faaliyetlerinin gerçekleştiği bir potansiyele sahip.” dedi.

Son yıllarda yapılan değişik kış sporları organizasyonlarının ve yaz turizmi faaliyetlerinin ilin tanıtımı adına büyük önem taşıdığını vurgulayan Hocaoğlu, açıklamasında şunları dile getirdi: “Yaklaşık 5 -6 yıldır ilimizde yapılan kış sporları içerisindeki heliski sporu ile de ilimiz dünyada bu sporun yapıldığı sayılı alanlardan biri olma özelliği taşıyor. Heliski, ilimizin dünyada tanınmasında önemli bir rol oynamıştır. İlimizde en çok ziyaret edilen yerlerin başında Ayder Yaylası geliyor. Ayder’i ‘Rize’nin Turizm Merkezi’ olarak adlandırabiliriz. Ayder’in çok sıra dışı özellikleri bulunuyor. Bu turizm merkezimiz, doğa, termal, yaz ve kış turizmini yılın 12 ayı bünyesinde barındırıyor. Böylesine nadir özellikleri olan bölgeler dünyada sayılıdır. Bu nedenle ilimize gelen ziyaretçilerimizin ilk durak yeri Ayder’dir. Zilkale, Çat Vadisi ve İkizdere bölgemizdeki termal turizm alanları ve yaylalar da çok ziyaretçi çekiyor. İkizdere ilçemizin Sivrikaya bölgesinde özellikle kuş gözlemciliği yapmak için gelen ziyaretçilerimizin yoğunluğunu yaşıyoruz.”

Gelen ziyaretçilere bozulmamış, eşsiz güzellikteki bir doğayı sunduklarını belirten Hocaoğlu, zümrüt yeşili yaylaları, suyun bereketinin bütün alanlara yayıldığı eşsiz bir ortam, sivil mimarisi, kemer köprüler gibi birçok özelliğe sahip Rize’nin kesinlikle gezilip görülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

RİZE’YE 540 BİN TURİST GELDİ

Konaklama tesislerinin yetersizliğinin turizmin önündeki önemli engellerden olduğunu dile getiren Hocaoğlu, şöyle devam etti: “Misafirperverliğimiz, yöresel yemeklerimiz, festivallerimiz ve en önemlisi huzur veren bir ortam oluşturmamız nedeniyle turist akını her yıl daha da artıyor. Son yıllarda kısmi olarak konaklama konusunda artış var ama konaklama sıkıntıları tam anlamıyla bitmiş değil. Her geçen yıl ilimizde artan turist sayısına göre daha fazla konaklama alanına ihtiyaç duyuyoruz. Şu an yatak kapasitemiz 4 bin. Son yıllarda iç turizmde ilimize büyük talep var. İlimize gelen turist sayısı her yıl ortalama yüzde 10 artıyor. Rize’yi 2003 yılında 321 bin, 2004 yılında 375 bin, 2005 yılında ise 415 bin turist ziyaret etmişti. İlimizde 2010 yılında 471 bini yerli, 67 bini yabancı olmak üzere 538 bin, geçen yıl da 540 binin üzerinde turist ağırladık.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çat Vadisi, İsmail Hocaoğlu, Rize, rize tur, Rize turist, Rize Turizm, rize turu, Tur, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, turizm merkezi, Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları