Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Restoran ve kafe menülerine ‘alerji’ zorunluluğu getirildi!

17 Kasım, 2018 | 10:51

Restoran ve kafe menülerine alerji zorunluluğu getirildi!

Restoran ve kafe menülerine ‘alerji’ zorunluluğu getirildi. Lokanta, restoran ve kafe gibi toplu yemek sunan mekanlar, bundan böyle menülerindeki yemeklerin alerjik madde içerip içermediğini yazmak zorunda.

Restoran, lokanta ve kafe gibi toplu yemek sunan mekanlar, bundan böyle menülerindeki yemeklerin alerjik madde içerip içermediğini yazmak zorunda.

Restoran ve kafe menülerine ‘alerji’ zorunluluğu getirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, lokanta, restoran ve kafe gibi toplu yemek hizmeti sunan mekanlara, menülerinde alerjik madde bulunup bulunup bulunmadığını yazma zorunluluğu getirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bahsi geçen işletmelerin tüketicilere sunduğu gıdanın adının yanında, alerjen bileşenlerinin de belirtmesini zorunlu kıldı. Hürriyet’in haberine göre, bu bileşenleri müşteriye sunmayan yerlere 2019 yılı sonu itibarıyla ceza kesilecek.

tüketiciler net olarak bilgilendirilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 Yılı Bütçe Sunum kitapçığında yer alan bilgiye göre göre, alerjen bileşenler arasında gluten içeren gıdalar, kabuklular ve ürünleri, yumurta ve ürünleri, balık ve balık ürünleri, yerfıstığı ve ürünleri, soya fasulyesi ve ürünleri, süt ve süt ürünleri, sert kabuklu meyveler, kereviz ve ürünleri, hardal ve ürünleri, susam tohumu ve ürünleri, kükürt dioksit ve sülfitler, acı bakla ve ürünleri, yumuşakçalar ve ürünleri yer almakta.

Ayrıca gıdanın bileşiminde etil alkol ve domuzdan elde edilen madde bulunması durumunda da aynı şekilde tüketiciler net olarak bilgilendirilecek. Bu bilgiler tüketicilerin kolayca görebileceği şekilde menüler, yazı tahtaları, broşür benzeri araçlar vasıtasıyla tüketiciye sunulacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alerjen bileşen, Alerjen madde, Menü, Restoran menüsü, Tarım ve Orman Bakanlığı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları