Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Renklerin heykeltıraşı Farago Ankara’da sanatseverlerle buluşuyor

27 Şubat, 2015 | 09:23

Renklerin heykeltıraşı olarak anılan sanatçı Farago’nun çoğu ilk kez sergilenecek sıradışı eserleri Ankara’da sanatseverlerle buluşuyor.

Kendine özgü tekniği ile öne çıkan, Rönesans esintisindeki figürlerin ardındaki sihirli ve mistik gerçekliğin ustası Farago’nun çoğu ilk kez sergilenecek sıradışı eserleri Güler Sanat işbirliği ile 6-26 Mart 2015 tarihleri arasında Ankara HiltonSA’da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

1947 yılında Macaristan’ın Mateszelka şehrinde doğan sanatçı, sanat eğitimini Varşova Güzel Sanatlar Akademisi Grafik ve Resim Bölümü’nde tamamladı. Öğrenim süresi boyunca Norveç Kraliyet bursu ile Oslo’ya gitti ve Oslo Modern Sanatlar Müzesi koleksiyonunda en genç sanatçı olarak yer almayı başardı.

1971 yılına kadar atölye çalışmalarını İtalya’da Roma ve Sicilya’da sürdürdü. Bu dönemi, 1970’li yıllarda Kuzey Amerika günleri izledi. Önce New York’ta sonrasında da Montreal’de kişisel sergiler gerçekleştirdi. Amerika’daki yıllarında Kaliforniya’ya yerleşerek Santa Monica’da atölye kurdu ve 1980’li yılların ortalarına kadar burada yaşadı. Sonrasında Avrupa’ya geri dönerek birçok önemli karma ve kişisel sergiye imza attı.

Resimlerinde modern malzeme ve özgün bir teknik kullanarak masalsı bir dünyanın kapılarını açan Farago, ortaçağ figürleri, Roma ikonaları, bazen de mitolojik karakterler olarak karşımıza çıkan anlatımıyla izleyiciyi bir hayal dünyasının içine sürüklüyor. Masalları, mistik hikayeleri kendine özgü düşsel ve fantastik bir üslupla ele alan Farago, temel resim aletlerini terk edip fırça yerine parmağını kullanarak geliştirdiği otantik tekniği ile adeta bir heykeltıraş gibi renklerin içerisinden kendi figürlerini ve hikâyelerini yaratıyor.

“Renklerin heykeltıraşı” olarak anılan sanatçı adeta ölü bir dokuya ruh ve hayat verdiğini hissettiren kuvvetli anlatımı ile dikkat çekiyor. Sanatçının çalışmalarında güzel kadın ve bilge adam figürleri, tarihi olaylar, efsaneler ve mitler içerik ve üslubunun merkezini oluşturuyor.

Eserleri, İskandinavya’dan Kuzey Amerika’ya, Macaristan ve Avusturya’dan Japonya’ya, İsrail’den Vatikan’a kadar uzanan dünyanın çok önemli müze ve koleksiyonlarında yer alan sanatçı halen Lihtenştayn’daki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Küratörlüğünü Kemal Orta’nın üstlendiği bu sergi 6-26 Mart 2015 tarihleri arasında Ankara HiltonSA’da ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ankara HiltonSA, Farago, Farago ankara, Farago kimdir, Farago sergi, Güler Sanat, Güler Sanat ankara, Güler Sanat etkinlik, Güler Sanat farago, Güler Sanat galeri, Güler Sanat sergi, heykeltıraş Farago, heykeltıraş Farago ankara,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları