Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Renkler Festivali Holi Fest ‘e Az Kaldı

16 Şubat, 2017 | 09:37

Holi fest turizmtatilseyahat

Renkler Festivali olan Holi Fest için geri sayım başladı. Bu eğlenceli festival nasıl başladı.

Holi festivali bir hindu festivali olarak dünyanın en eski festivali olarak bilinir. Her toplumun kendine has bir baharın gelişini kutlamak için yapılan bir kültürel gelenek vardır. Holi fest ise aynı bu şekilde hinduların baharın gelişini kutladığı bir festival olarak tarihe geçmiştir. Kendi kültürlerine has renkli boyalar ile sokaklarda hep birlikte kutlanılan bir gelenektir. Son yıllarda dünyanın her bölesinde holi festival organizasyonu düzenlense de, bu gelenek kesinlikle hint geleneğinden gelmektedir.

Holi Festivalin Özelliği

Holi festivalinin özelliği Gulal adı verilen bir tür hint boyasının insanlar tarafından birbirlerine atılıp insanların renkler içinde kalmasıdır. Gulal denilen boya ise tamamen doğal bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca, sokaklarda boya savaşlarının haricinde su savaşları da yapılmaktadır. Ama sular da boyalı su olduğu için insanlar yine rengarenk boyanmış olurlar.

Holi Festivalinde Kullanılan Boyaların Anlamı;

Kırmızı; Masumiyeti

Yeşil ; Canlılık ve Enerji

Mavi ; Sakinlik ve Ağırbaşlılık

Sarı ; Dindarlık

Holi fest turizmtatilseyahat1

Festivalin renklerinin ayrı anlamları olduğu gibi festivalin başka bir amacı daha vardır. Festival boyunca insanlar ailelerini ziyaret ederler ve geleneksel yemekler ile ailelerin karşılanmasıdır. Holi festivali boyunca halk evlerinin önünde geceleri ateşler yakılır ve insanlar ateş etrafında ölüleri için dua ederler. Holi festivalinin son günü ise insanlar yakılan  ateşin küllerinden bir parça evleri götürürler.

Holi Festivali’nin Öyküsü ise;

Hint Tanrısı Lord Krishna arkadaşı Radha’yı kıskanır.Çünkü kendisinin karanlık bir tene sahipken arkadaşının rengarenk bir tene sahip olmasıdır. Krishna doğanın bu adaletsizliğinden dolayı annesi Yoshoda’ya dert yanar. Annesi ise oğlunun gönlünü almak için yüzünün Radha’nın ki gibi renkli bir şekilde boyayabileceğini söyler. Krishna ise bunu kabul eder. Yoshoda, Krishna’nın yüzünü onun istediği renkler ile boyar. Bu gelenek daha sonra insanlar da yaygınlaşmaya ve bir hint kültürü olmasına neden olur ve holi festivali ortaya çıkar.

Holi Festivali Zamanı;

Holi festivali her yılın mart ayının ilk veya ikinci haftasında ve 7-8 gün süre ile kutlanır. Bu sene 10 mart – 19 mart arasında yapılacaktır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hindistan, Hindu, Holi Festivali,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları