Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Renk değiştiren Tac Mahal alarm veriyor!

02 Mayıs, 2018 | 10:14

Tajc Mahal alarm veriyor

Renk değiştiren Tac Mahal alarm veriyor. Hindistan’ın en önemli sembollerinden birisi olan Tac Mahal’in kirlilikten renk değiştirmeye başladı. Anayasa Mahkemesi de hükümete uluslararası destek arayışlarına başlama talimatı verdi.

Renk değiştiren Tac Mahal alarm veriyor. Hindistan’ın en önemli sembollerinden birisi olan Tac Mahal’in kirlilikten renk değiştirmeye başladı. Anayasa Mahkemesi de hükümete uluslararası destek arayışlarına başlama talimatı verdi.

Hindistan Anayasa Mahkemesi sözcüsü hükümete, “Elinizde imkanlar varsa bile bunları kullanmıyorsunuz. Belki de umurunuzda değil” diyerek tepkisini dile getirdi.

Renk değiştiren Tac Mahal alarm veriyor!

Beyaz mermer taşlarla 17. yüzyılda inşa edilen Hindistan’ın simgesi Tac Mahal’in kirlilik nedeniyle önce sararmaya başladığı, şimdilerde ise beyaz mermerin renk değiştirmeye başladığı ve yer yer kahverengi ve yeşil renk aldığı bildirildi.

Dünyaca ünlü anıtın rengindeki değişikliğe hava kirliliğinin yanı sıra şantiyelerin yaydığı toz ve molozlar ile böcek dışkılarının da etkili olduğu belirtiliyor.

Hükümet, Tac Mahal yakınlarındaki binlerce fabrikanın kapatılması ve başka bölgelere taşınması yönünde talimat vermişti. Ancak Tac Mahal’in korunması için daha etkin bir çaba gösterilmesi gerektiğini savunanlar, hükümeti yeterli çabayı göstermemekle suçluyor ve anıtın rengini yitirmeye devam ettiğini vurguluyor.

Tac Mahal alarm veriyor

Anıtın hemen yanında bulunan Yamuna Nehri’nin açık lağıma dönüşmüş olması nedeniyle bölgedeki sinek nüfusunda patlama yaşandığı ifade ediliyor.

Anıtın duvarlarında da böceklerin dışkıları nedeniyle yer yer yeşerme gözlendiği belirtiliyor.

Dünya mirası listesinde

Tac Mahal, 1643’te Babür İmparatoru Şah Cihan’ın, 14. çocuğunu doğururken 38 yaşında ölen eşi Mümtaz Mahal adına yaptırdığı bir anıt mezar.
UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan eseri yılda 3 milyondan fazla turist ziyaret ediyor.

Çin, Tibet, Sri Lanka ve Afganistan’dan getirilen mermerlerle inşa edilen Tac Mahal, güneşin her anında ziyaretçilerine farklı renkler sunmasıyla tanınıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hindistan, Hindistan Anayasa Mahkemesi, Mümtaz Mahal, Şah Cihan, Tac Mahal alarm veriyor, UNESCO,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları