Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Rekora doymayan Mevlana Müzesi bu yıl da zirvede!

05 Aralık, 2018 | 13:32

Rekora doymayan Mevlana Müzesi bu yıl da zirvede!

Rekora doymayan Mevlana Müzesi bu yıl da zirvede. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden olan Konya’daki Mevlana Müzesi’nin ziyaretçi sayısı, yılın 11 ayında % 23 artarak 2 milyon 613 bin oldu.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden olan Konya’daki Mevlana Müzesi’nin ziyaretçi sayısı, yılın 11 ayında % 23 artarak 2 milyon 613 bin oldu ve yine zirvede yer aldı.

Rekora doymayan Mevlana Müzesi bu yıl da zirvede

Aşkın, sabrın ve hoşgörünün sembolü olan, sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın hayranlıkla eserlerini okuduğu, büyük Türk düşünürü ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabrinin bulunduğu Konya’daki Mevlana Müzesi’nin ziyaretçi sayısı, 2018’in 11 ayında geçen yılın aynı dönemine göre % 23 arttı. Mevlana Müzesi bu artış ile, 11 ayda 2 milyon 613 bin ziyaretçi sayısına ulaşarak kendi rekorunu da kırmış oldu.

Mevlana Müzesi'nin ziyaretçi sayısı, 11 ayda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 23 arttı

Türkiye genelinde 2017 yılında 2 milyon 480 bin 433 rakamı ile en çok ziyaret edilen müze olan Mevlana Müzesi’ni bu yıl da başta Çinli, İranlı, Tayvanlı, Amerikalı ve Güney Koreli olmak üzere çok sayıda turist gezdi.

2016 ve 2017 yılında en çok ziyaret edilen müze

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Mevlana Müzesi’ni geçen yılın 11 ayında 2 milyon 119 bin kişi ziyaret etti. Bu yılın aynı döneminde ise ziyaretçi sayısı yüzde 23 artarak, 2 milyon 613 bine yükseldi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Mevlana Müzesi’nin 2016 ve 2017 yılında en çok ziyaret edilen müze olduğunu belirtti. Müzeye ilginin her geçen yıl arttığına işaret eden Yarar, “Mevlana Müzesi 2017’de 2 milyon 480 bin 433 kişiyle Türkiye’de en çok ziyaretçi ağırlayan müze olmuştu. Geçen yıl 11 ayda 2 milyon 119 bin ziyaretçi ağırladık.

Şu an yüzde 23’lük bir artış söz konusu. Bu yıl 30 Kasım itibarıyla ziyaretçi sayımız şimdiden 2 milyon 613 bine ulaştı. Böylece geçen yılın rakamlarını şimdiden egale ettik. İnşallah Şebiarus törenleriyle birlikte yıl sonuna kadar ziyaretçi sayımızın 2 milyon 900 bine ulaşmasını bekliyoruz. Yani 2018 yılında da Mevlana Müzesi’nin Türkiye’deki birinciliğini muhafaza edeceğini tahmin ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

En çok ziyaretçi Çin'den geliyor

“En çok ziyaretçi Çin’den geliyor”

Yarar, dünyanın dört bir yanından turistlerin Mevlana Müzesi’ne akın ettiğini söyleyerek, “Konya’da, 7-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek Hazreti Mevlana’nın 745. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenlerine yerli ve yabancı binlerce turistin katılmasını bekliyoruz. Ziyaretçi profiline baktığımızda ise en çok ziyaretçi Çin’den geliyor. Bunu Endonezya ve Malezya gibi diğer Asya ülkeleri takip ediyor. Özellikle Şebiarus tarihlerinde komşumuz İran’dan daha fazla ziyaretçinin Konya’ya geleceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abdüssettar Yarar, En çok ziyaret edilen müze, Konya, Mevlana Celaleddin Rumi, Mevlana Müzesi, Rekor ziyaretçi, Türk düşünürü, Vuslat Yıl Dönümü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları