Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Artan şikayetler üzerine Rekabet Kurulu Booking.com için harekete geçti

01 Temmuz, 2015 | 18:30

Vergi vermeden otel satışlarından büyük komisyonlar alan booking.com hakkında Rekabet Kurumu tarafından ön soruşturma başlatıldı.

Uluslararası otel ve seyahat portalı Booking.com’dan dünya genelinde artan şikayetler, Türkiye’de de gündeme geldi. Seyahat acentelerinin meslek kuruluşu TÜRSAB’a yaptıkları şikayetkler üzerine konu Rekabet Kurumu’na götürüldü.

Rekabet kurumu, yapılan şikayetler ve bunun dayandırıldığı gerekçeleri inceledikten sonra booking.com hakkında ön araştırma başlattı.

Konu ile ilgili olarak TÜRSAB’dan yapılan açıklamada, “TÜRSAB’ın, Rekabet Kurumu’na Booking.com hakkında soruşturma açılması için 08.01.2015 tarihinde yaptığı şikayet ile; Booking.com’un hakim durumunu kötüye kullanmak suretiyle rekabeti engelleyen ve kısıtlayan faaliyetleri nedeniyle acentaların uğradıkları mağduriyetlere son verilmesine yönelik soruşturma başlatılması talep edildi. Başlayan süreçte önemli bir noktaya gelindi” denildi.

Booking.com’un “En iyi fiyat garantisi” gibi tüketiciyi yanıltan agresif pazarlama yöntemleri ve otellere imzalattıkları “garanti oda” sözleşmeleri ile fiyat baskısı oluşturarak pazarda rekabetin oluşmasına ciddi biçimde engel olduğu belirtilen açıklamada, seyahat acentacılığı faaliyetlerini yürütme yetkisinin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu ile TÜRSAB üyesi seyahat acentalarına verildiği belirtilerek “Booking.com bu ehliyete sahip olmadığı için Türkiye’de seyahat acentalarının verdiği hizmetleri sunma hakkına da sahip değildir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, üyelerden gelen ve ciddi delillere dayandırılan şikayetler üzerine Rekabet Kurumu’na yapılan başvurunun kabul edildiği, acentelerin booking.com ile ilgili yaşadıkları sorunların Rekabet Kurumu uzmanlarınca incelenmesinden sonra ön araştırma başlatıldığı bildirildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
booking.com, booking.com haberleri, booking.com türsab, booking.com vergi, Rekabet Kurulu, Rekabet Kurulu booking com, Seyahat Acentaları Birliği, Türsab, TURSAB Haberleri,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları