Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Artan şikayetler üzerine Rekabet Kurulu Booking.com için harekete geçti

01 Temmuz, 2015 | 18:30

Vergi vermeden otel satışlarından büyük komisyonlar alan booking.com hakkında Rekabet Kurumu tarafından ön soruşturma başlatıldı.

Uluslararası otel ve seyahat portalı Booking.com’dan dünya genelinde artan şikayetler, Türkiye’de de gündeme geldi. Seyahat acentelerinin meslek kuruluşu TÜRSAB’a yaptıkları şikayetkler üzerine konu Rekabet Kurumu’na götürüldü.

Rekabet kurumu, yapılan şikayetler ve bunun dayandırıldığı gerekçeleri inceledikten sonra booking.com hakkında ön araştırma başlattı.

Konu ile ilgili olarak TÜRSAB’dan yapılan açıklamada, “TÜRSAB’ın, Rekabet Kurumu’na Booking.com hakkında soruşturma açılması için 08.01.2015 tarihinde yaptığı şikayet ile; Booking.com’un hakim durumunu kötüye kullanmak suretiyle rekabeti engelleyen ve kısıtlayan faaliyetleri nedeniyle acentaların uğradıkları mağduriyetlere son verilmesine yönelik soruşturma başlatılması talep edildi. Başlayan süreçte önemli bir noktaya gelindi” denildi.

Booking.com’un “En iyi fiyat garantisi” gibi tüketiciyi yanıltan agresif pazarlama yöntemleri ve otellere imzalattıkları “garanti oda” sözleşmeleri ile fiyat baskısı oluşturarak pazarda rekabetin oluşmasına ciddi biçimde engel olduğu belirtilen açıklamada, seyahat acentacılığı faaliyetlerini yürütme yetkisinin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu ile TÜRSAB üyesi seyahat acentalarına verildiği belirtilerek “Booking.com bu ehliyete sahip olmadığı için Türkiye’de seyahat acentalarının verdiği hizmetleri sunma hakkına da sahip değildir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, üyelerden gelen ve ciddi delillere dayandırılan şikayetler üzerine Rekabet Kurumu’na yapılan başvurunun kabul edildiği, acentelerin booking.com ile ilgili yaşadıkları sorunların Rekabet Kurumu uzmanlarınca incelenmesinden sonra ön araştırma başlatıldığı bildirildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
booking.com, booking.com haberleri, booking.com türsab, booking.com vergi, Rekabet Kurulu, Rekabet Kurulu booking com, Seyahat Acentaları Birliği, Türsab, TURSAB Haberleri,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları