Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Reina Saldırısına En İyi Cevap Türkiye’de Tatil

09 Ocak, 2017 | 09:42

Reina Saldırısına En İyi Cevap Türkiye’de Tatil

İstanbul Ortaköy’de 39 kişinin ölümü ile sonuçlanan terör saldırısının ardından İngiliz gazeteleri Türkiye’ye olan desteğini sayfalarına taşıdı.

İstanbul Ortaköy’deki ünlü gece kulübü Reina’da gerçekleşen hain terör saldırısının ardından Türkiye’ye destek mesajları devam ediyor. Dünya liderlerinin ve siyasilerin destek mesajlarının yanı sıra, uluslararası basın da Ortaköy saldırısı sonrası Türkiye’ye yoğunlaşmış durumda.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, İngiliz Independent gazetesinin yazarlarından Simon Calder, kaleme aldığı yazısında “Reina saldırısına verilecek en iyi cevap, Türkiye’de tatil yapmak” ifadelerini kullandı.

Simon Calder yazısında şu ifadeleri kullandı:

Türkiye’de tatil rezervasyonları yaparak teröristlere karşı çıkabiliriz. Bu saldırılara en güzel yanıt normal yaşantınızı değiştirmemek olur. Muhtemelen ben de en az sizin kadar ölüm riskinden sakınıyorum ve ailemin hayatını tehlikeye sokacak risklere karşı toleransım çok düşük. Ama aynı zamanda seyahatin hem turist hem de ziyaret edilen ülke için ödüllendirici bir deneyim olduğunu düşünüyorum.

Geçen yıl Ocak ayında Türkiye’nin muhteşem güney sahillerinde bir aile tatil paketi satın almıştım. Henüz bir hafta önce Sultanahmet’te Alman bir turist grubunun 10 üyesi bombalı saldırıda hayatlarını kaybetmişlerdi. Hayatını kaybeden her bir kişi ayrı bir trajediydi. Ancak her yıl İstanbul’u ve Türkiye’nin sahil beldelerini ziyaret eden milyonlarca kişiyi düşündüğünüzde herhangi bir tehlikeyle karşılaşma şansınız hala son derece düşük.

Ama pek çok İngiliz turist aynı fikirde değildi. Tatil rezervasyonu yaptığımız tesis, o dönemde Kepenk indirmek zorunda kaldı, biz de tatilimizi Yunanistan’da yaptık. İstemeden de olsa Türkiye’nin büyük sıkıntı yaşayan turizm sektörüne ve ekonomisine bir darbe de biz indirdik.

O günden bugüne, kitlesel saldırılar rutin bir hal aldı. İstanbul, Ankara ve diğer illerdeki saldırılarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Son olarak Reina gece kulübünde 39 kişi öldürüldü. Türkiye’de tatili düşünen pek çok kişi İstanbul Boğazı’nın dibinde meydana gelen katliamı görünce şok olmuştur. Katliamların yarattığı trajediyi olduğundan daha hafif göstermeye çalışmadan, turizm beldelerinin hedef olması ihtimalini gözden geçirdim.

İstanbul saldırıya açık sarsılmış bir kent gibi duruyor. Çok sayıda turist İstanbul’a gitmek istemiyor. Türkiye’ye geri dönmek için sabırsızlanıyorum. Çünkü rastgele hedef seçen şiddete verilebilecek en güzel cevap, davranışlarınızı ve seçimlerinizi değiştirmeden ne derece etkisiz olduğunu göstermektir.

Times: Batı Türkiye’ye Destek Vermeli

Times gazetesi ise, Independent gibi, Türkiye’ye destek vererek, “Terör saldırılarına karşı tam işbirliği içinde olarak Türkiye’ye yardım etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

‘İstanbul’da katliam’ başlığını taşıyan yazıda, “Türkiye kritik bir dönemeçte. Batı verebildiği tüm desteği vermeli. Yeni yıl Türkiye için vahşi ve kaygı verici bir zalimlikle başladı. 39 kişiyi öldürüp yaklaşık 70 kişiyi yaralayan terörist hala sokaklarda. Bir ülke büyük bir öfke içerisinde, şokta ve korkudan felç olmuş vaziyette. Bu, Türkiye’nin son altı ay içerisinde yaşadığı beşinci kitlesel saldırıydı. Mutluluğu tercih edenlerin böylesine vahşice öldürülmesinin yarattığı tezat, tepkiyi artırıyor. Batı’daki tepki büyüdükçe de daha fazla yaşadığı topluma yabancılaşmış Müslüman’ı IŞİD’e itiyor” ifadeleri kullanıldı.

Daily Telegraph: Türkiye’nin içinde bulunduğu durum vahim

Daily Telegraph gazetesi için bir makale kaleme alan tarihçi akademisyen Mark Almond, ‘Bir zamanlar bölge için model olarak gösterilen Türkiye, bugün Pakistan’ın izinden gidiyor’ dedi.

Mark Almond şunları yazdı:

“Şiddetin tırmandığı kriz dönemlerinde insanlar sorunları çözebilecek güçlü bir lider arar. Peki ya zaten güçlü bir lider iktidardayken ülke terörizmin yarattığı kaosun içindeyse? Türkiye’nin içinde bulunduğu durum eşsiz derecede vahim. 1980 askeri darbesinden bu yana, hatta belki de Atatürk’ten bu yana en güçlü Cumhurbaşkanı iktidarda. Ancak Erdoğan, iktidarı ve yetkileri elinde toplama konusundaki olağanüstü becerisini, ülkenin sorunlarını çözme konusunda sergileyemiyor”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İngiltere, Reina,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları