Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ramazan’da oteller yüzde 50’ye varan indirimler yapacak

23 Temmuz, 2009 | 16:25

Tesettür Otel Krizde yüzde 10 daralan turizm sektörü bir darbe de Ramazan’dan yememek için fiyatları yüzde 50’nin üstünde indirip, müşterilere çok özel aktiviteler sunacak. Tesettürlü oteller açık müşteri de kabul edecek.

Kriz nedeniyle bu yıl gelirlerde yüzde 10 daralma yaşanması beklenen turizm sektörü, Ramazan ayı ağustosa denk geldiği için farklı arayışlara yöneldi. Tesettür oteller diğer müşterilere de hizmet verecek.

Ramazan’ın 30 yıl sonra ağustosa denk gelmesi üzerine müşteri kaybetme korkusu yaşayan turizmciler, yüzde 50’yi aşan indirimlerin yanı sıra şerbetçisinden meddahına, Ramazan çadırından fasıl grubuna kadar pek çok eğlenceli aktiviteye imza atmayı planlıyor.

Geçen yıl Ramazan’da yüzde 50’ye varan yerli turist kaybı yaşayan seyahat acenteleri de iç turizmdeki kaybı telafi etmek için yurtdışına yöneldi.

Geçen Ramazan’da kapısına kilit vurmak zorunda kalan tesettür oteller ise müşteri çekebilmek için konsept değiştirip açık müşterilere de hizmet vermeye hazırlanıyor.

Sektörün yılın ilk yarısında yüzde 7’lik kayıp yaşadığını belirten Hilton Otelleri İstanbul Bölge Müdürü Armin Zerunyan, otellerin bu yıl programlarını çeşitlendirdiğini söyledi. Zerunyan, Ramazan’da yerli turistle birlikte Ortadoğulu turisti de tavlamak için pek çok çalışma yapıldığını kaydetti.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut ise geçen yıl Ramazan’da, iç turizmde yüzde 50 düşüş olduğunu hatırlatarak, “Bu yıl da yerli ve yabancı Müslüman turistte azalma kaçınılmaz. Bu düşüşü Avrupa Birliği (AB) ve Rusya’dan gelen turistlerle telafi etmeye çalışacağız” dedi.

Bu dönemde yurtdışından gelen ziyaretçi sayısının değişmeyeceğini savunan Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, yüzde 50’leri aşan indirim kampanyaları nedeniyle yurtdışından gelen Müslüman turistin artabileceğini vurguladı.

Öncel, “Bence Ramazan olumsuz olmayacak. Oteller indirim, iftar saatlerine yönelik programlar ve çeşitli eğlenceler hazırlıyor” diye konuştu.

Oruç tutmayanlar gelir
Ramazan’la birlikte otellerin programlarını çeşitlendirdiğini anlatan Club İremtur Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Ulubay ise oruç tutanlar için iftar eğlencelerinden sahura özel mönülere kadar pek çok hizmet sunulduğunu söyledi. Ancak Türkiye’nin, Ramazan’da oruç tutmakta zorlanan Müslümanların da uğrak noktası olacağını kaydeden Ulubay, bu nedenle oruç tutan ve tutmayanlar için Türkiye’nin merkez olabileceğini söyledi.

Ramazan nedeniyle ağustostaki konaklamalarda ciddi anlamda kayıplar olduğunu belirten VIP Turizm CEO’su Ceylan Pirinçcioğlu ise rezervasyonların büyük çoğunluğunun bayram ve bayram sonrasına kaydığını belirtti. Bayram ve sonrası için şimdiden rezervasyonlar almaya başladıklarını kaydeden Pirinçcioğlu, bayramdan sonra açığı kapatmayı beklediklerini kaydetti.

Ramazan için kim ne yapıyor

Club Familia
Başı açık müşteriye de hizmet Daha çok muhafazakâr kesimin tercih ettiği Club Familia Otel, Ramazan’da oruç tutsun tutmasın, başı açık olsun veya olmasın tüm müşterilere hizmet verecek. Genel Müdür Ruhat Ülgen Cengiz, “Ramazan’da tatile gidilmez” algısını değiştirmek istediklerini söyledi: “İnsanlar burada, sanki oruç tutmayanlar hizmet alamayacak gibi bir izlenime sahip. Oysa herkesi ağırlıyoruz. Ayrıca Ramazan ayı boyunca fiyatlarımızda da çok ciddi indirime gideceğiz. Normalde 190 TL olan günlük oda fiyatımızı Ramazan’da 50-55 TL’ye düşüreceğiz. Otelimizde Ramazan’ın ruhuna uygun programlar yapacağız. Havuzlarımız sahura kadar açık olacak.” Şah Inn Ramazan için çadırlar kuracak Geçen Ramazan’da doluluğun yüzde 80 düştüğünü belirten

Şah Inn
Paradise Genel Müdürü Yusuf Yücel, bu yıl özel program hazırladıklarını belirterek, “Kendimize ‘Bu fırsat 30 yılda bir gelir’ diye slogan belirledik. Sultanahmet’teki gibi çadırlar kuracağız. Şerbetçisi, meddahı, lokma dökeni, gözleme yapanı olacak. 92 euro olan fiyatlarımız 23 euroya inecek. Her gece fasıl eşliğinde iftar yapılacak, mescitte teravih namazı kılınacak. Tasavvuf programları, dini sohbetler olacak. Ortaoyunları sergileyeceğiz. Havuzlarımız sahura kadar açık olacak. Denizi aydınlatacağız” dedi.

VIP Turizm
Ağırlık inanç turlarında Ramazan’da günübirlik 97 TL ile 2 gece konaklamalı 697 TL’ye varan fiyatlarla her kesime hitap eden alternatif programlar sunacaklarını anlatan VIP Turizm CEO’su Ceylan Pirinçcioğlu, bayram için de özel fırsat paketleriyle yurtdışı turları planladıklarını söyledi. Ramazan ayını kapsayan 22 Ağustos-18 Eylül tarihleri arasında Edirne, Bursa, Konya ve Şanlıurfa bölgelerine inanç turizmine yönelik özel kültür turu paketleri hazırlayan VIP Turizm, bu turları otobüs ve uçak olmak üzere iki seçenekli olarak sunacak.

The Green Park
Osmanlı mutfağıyla tavlayacak Ramazan ile birlikte yerli turist ve Ortadoğulu turist rezervasyonlarında bu yıl daralma olacağını belirten The Green Park Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Adil Üstündağ, “Ağustos sonuna kadar devam eden Ortadoğulu turist akınının, bu yıl Ramazan’ın sezona denk gelmesiyle erken kesilmesi bekleniyor. Bu nedenle Ramazan’a özel hazırlıklar içindeyiz. Özellikle mönümüzü Ramazan’a uygun hale getirdik” dedi. Üstündağ, Ramazan boyunca müşterilerine Osmanlı mutfağından örnekler sunacaklarını belirtti.

Antik Hotel
Mahle ışıklarıyla bekliyor Antik Hotel, bu yıl müşterilerini bir Ramazan geleneği olan mahle ışıklarıyla ağırlayacak. Antik Hotel Genel Müdürü Sevda Yılgaz, “Ağırlıklı olarak AB, İtalya, İspanya ve ABD’den konuk ağırladığımız için Ramazan bizi ne iyi ne de kötü etkiliyor. Ama biz Ramazan’ı hem İstanbullulara hem yabancılara yaşatmaya çalışıyoruz. Bu sene sloganımız, ‘Mahle ışıklarıyla bekliyoruz’ olacak” dedi.

Hilton Otelleri
Ramazan’a özel mönüler hazırladı Ramazan ayına özel mönüler hazırladıklarını ve bu mönülerde Ortadoğulu turistler için Arapça bölüme yer verdiklerini belirten Hilton Otelleri İstanbul Bölge Müdürü Armin Zerunyan, ayrıca odalarda Arapça kanal sayısını artırdıklarını dile getirdi. Satış birimindeyse Ortadoğu pazarına yönelik bir bölüm oluşturduklarını ifade eden Zerunyan, Ortadoğulu turistlerin Avrupalılara göre otelde daha fazla harcama yaptıklarına dikkat çekti.

Haber: REFERANS

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antik Otel, Armin Zerunyan, Bayram Turları, Bayram yakın turlar, Çeşme Turistik Otelciler Birliği, ÇEŞTOB, Club Familia, Hilton, Ramazan, Ramazan bayramı turları, Sadettin Ulubay, Şah Inn, The Green Park, Veysi Öncel, VIP Turizm,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Ünal Özsen
23 Temmuz, 2009

Sayin Yusuf Yücel beye derimki,neden
Ramazanda fiatlarinizi 92€ dan 23€ ya
indiriyorsunuz.Bütün sezon bu 23€ yu
uygulasaniz herhalde Tesisleriniz
her Sezonu dolu gecirir.Basarilar

comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
osman
25 Ağustos, 2009

çok güzel

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Temmuz 23rd, 2009 at 18:41 Ünal Özsen mention something about this post....
comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Ağustos 25th, 2009 at 15:49 osman mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları