Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Putin’den ilginç açıklama: Pegasus’un uçağını düşürün

12 Mart, 2018 | 10:38

Putin: Pegasus ucagini dusurin

Rusya lideri Vladimir Putin, yeni çekilen bir belgeseldeki yaptığı açıklamalarda 2014 yılında Ukrayna’dan Türkiye’ye giden Pegasus Havayolları’na ait uçağın kaçırıldığı haberleri alınca, güvenlik yetkililerine ‘Uçağı düşürün’ emri verdiğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, kendi adını taşıyan ve yeni çekilen bir belgeselde yaptığı açıklamalarda Ukrayna’dan Türkiye’ye giden uçağın kaçırıldığı haberlerinin ardından, ‘O Uçağı düşürün’ emrini verdiğini söyledi.

Putin, 2014’te bomba yüklü olduğu ve Soçi Kış Olimpiyatları’nın açılış törenini hedef aldığı ifade edilen Türk şirketi Pegasus Havayolları’nın yolcu uçağının düşürülmesi emrini verdiğini açıkladı.

Sosyal medya üzerinden yayınlanan 2 saatlik belgeselde Rus lideri Putin, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nın açılışına kısa süre kala, Ukrayna’dan Türkiye’ye giden bir yolcu uçağının kaçırıldığının ihbarının kendisine iletildiğini, ancak bu durumun daha sonra yanlış alarm olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Rus lider, gazeteci belgeselde Andrey Kondraşov’a yaptığı açıklamalarda, 7 Şubat 2014’te Soçi Kış Olimpiyatları’nın güvenliğinden sorumlu görevlilerden haber geldiğini söyleyip, “Ukrayna’dan İstanbul’a gitmekte olan bir uçağın kaçırıldığı, hava korsanının Soçi’ye inmek istediği iletildi” şeklinde konuştu.

Vladimir Putin, ihbarın yanlış alarm olduğunun anlaşılması ardından olimpiyatların açılışına katıldığını belirtti.

Türk pilot uçağı Soçi yerine İstanbul’a indirdi

Belgeselde gazeteci Kondraşov da, Türk şirketi Pegasus Havayolları’nın Harkov-İstanbul seferini yapan Boeing 737-800 tipi uçaktaki bir yolcunun üzerinde bomba olduğu ve rotayı Soçi’ye çevirdiği haberlerinin geldiğini belirtti.

7 Şubat 2014’te 110 yolcusuyla kaçırılma sinyali veren Pegasus uçağı, Soçi yerine Sabiha Gökçen Havalimanı’na inmişti. Türk pilotun Soçi yerine Sabiha Gökçen’e iniş yapmasının ardından dönemin valisi Hüseyin Avni Mutlu, yolcular uçaktan sorunsuz tahliye edildikten sonra tahliye edildikten sonra hava korsanının da etkisiz hale getirildiğini ifade etmişti.

Putin: Plana göre hareket edin

Rus lider, ‘Putin’ adlı belgeselde, kaçırılma haberi geldikten sonra hemen acil durum prosedürünün yerine getirilmesi talimatını yetkililere ilettiğini, bu durumun uçağın düşürülmesi anlamına geldiğini belirterek: “Ben de onlara ‘plana göre hareket edin’ dedim.” şeklinde konuştu.

Talimatının birkaç dakika sonrası ise yeni gelen telefon sonrası ihbarın yanlış alarm olduğuna dair bilgilendirildiğini sözlerine ekledi.
Bu arada Kremlin sözcüsü Dmitry PeskovUn da Rus lider Putin’in belgeseldeki ifadelerini teyit ettiği öğrenildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2014 Soçi Kış Olimpiyatları, Andrey Kondraşov, Dmitry PeskovUn, Harkov-İstanbul, Hüseyin Avni Mutlu, Kremlin sözcüsü, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Sabiha Gökçen, Vladimir Putin,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları