Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Profesyonel turist rehberliği kursu başladı

02 Aralık, 2010 | 17:35

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülke genelinde açılan ‘Profesyonel Turist Rehberliği’ kursu seçme sınavında başarılı olan 66 kursiyer, 5 hafta sürecek eğitimlerine başladı.

Bursa Valiliği bünyesinde ekim ayında gerçekleşen sınavda Arapça, Bulgarca, Danimarkaca, Farsça, Fince, İbranice, İsveççe, Norveççe, Yunanca dillerinde başarılı olan 53 kursiyer ile Erzurum’da yapılan sınavda başarılı olan 13 kursiyer eğitim alıyor.

Bursa İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleşen kursun ilk gününe katılan Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Gedik ve TÜRSAB Güney Marmara BYK Üyesi Feridun Topuz, kursiyerlere destek verdi. Gedik, kurslarda başarılı olan kursiyerlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde Profesyonel Turist Rehberi lisansı almaya hak kazanacaklarını söyledi. Turist rehberliğinin, ülkenin tanıtımı ve itibarı açısından önemli bir görev olduğunu dile getiren Gedik, “Türkiye’nin yer altı ve yer üstü zenginliklerini yakından bilecek, bunları bilimin ışığında ülkemize gelen turistlere en doğru bilgilerle aktaracaksınız. Ülkemizi ziyaret eden turistlere tarihimizi ve kültürümüzü tanıtmak, turizm değerlerimizi gelen turistlere anlatmak sadece sizlerin yetkisinde olacak.” dedi.

Topuz ise kursiyerlere yaptığı konuşmada, TÜRSAB’ın kurs süresince her türlü desteği vereceğini dile getirdi.

KURSLAR 5 HAFTADA TOPLAM 560 SAAT SÜRECEK

Gerçekleşecek kurslarla ilgili kursiyerlere bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanlığı Rehberlik Bölümü Şube Müdürü Naim Yenice, toplam 560 saatlik kursun 45’şer dakikadan olmak kaydıyla, günde 5 ders saati üzerinden yürütüleceğini söyledi.

Yenice, kursiyerlerin Turist Rehberliği Meslek Dersi, Anadolu Medeniyetleri Tarihi, Mitoloji, Genel Türk Tarihi, Edebiyat, Arkeoloji, Dinler Tarihi, Sanat Tarihi, Turizm Coğrafya ve Turizm Tanıtımı, Sosyal Davranışlar ve İletişim, Sosyoloji, Genel Sağlık Bilgisi ve İlk Yardım olmak üzere toplam 12 ders üzerinden eğitim alacaklarını ifade etti. Yenice, kursiyerlerin, kurs sonunda rehberlik yapacakları yabancı dil dahil 13 ders üzerinden sınava tabi tutulacaklarını ifade etti. Kursiyerler, son olarak ülke turizmini tanımak amacıyla 36 günlük tanıtım gezisine çıkacaklar.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
KPDS, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Profesyonel turist rehberliği kursu, Profesyonel turist rehberliği kursu Başladı, Turist Rehberliği, Turist Rehberliği Sınavı, Türsab,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Doğan
13 Nisan, 2011

Ben lise 3 öğrencisiyim ve turist rehberi olmayı çok istiyorum. bunun içinde ek bir çabam var sizce yani daha yolun başındaki birine ne gibi tavsiyeler de bulunursunuz ?

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Nisan 13th, 2011 at 21:06 Doğan mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları