Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Pompeii’de büyük keşif: Tanrıça Leda ve Zeus duvar resmi bulundu!

20 Kasım, 2018 | 13:25

Pompeii'de büyük keşif: Tanrıça Leda ve Zeus duvar resmi bulundu!

Pompeii’de büyük keşif: Tanrıça Leda ve Zeus duvar resmi bulundu. Pompeii Antik Kenti ve kazı alanında devam eden çalışmalarda Yunan mitolojisinin önemli karakterlerinden ‘Leda ve Kuğu’ figürünün betimlendiği bir duvar resmine ulaştı.

İtalya‘da arkeologlar Napoli şehri yakınlarındaki Pompeii Antik Kenti ve kazı alanında devam eden çalışmalarda Yunan mitolojisinin önemli karakterlerinden ‘Leda ve Kuğu’ figürünün betimlendiği bir duvar resmi bulundu.

Tanrıça Leda ve Zeus duvar resmi bulundu

Pompeii’de büyük keşif: Tanrıça Leda ve Zeus duvar resmi bulundu

Pompeii Kazı Parkı Başkanı Massimo Osanna, yerleşim yerindeki bir evin yatak odasında rastlanan duvar resminde Tanrıça Leda’nın, izleyene şehvet duygusunun belirgin olduğu doğrudan bakışının fark edildiğini ve bunun eseri istisnai kıldığını belirtti.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Napoli Turları sizi bekliyor.

İtalya Kültür Bakanlığı yetkilileri Leda ve Kuğu resminin bu sene, giriş kısmında bir başka freskin daha bulunduğu ‘ev’den alınıp muhafaza edildiği yerde ziyarete açılabileceği başka bir mekana taşınacağını ifade etti.

Sparta Kraliçesi Leda

Yunan mitolojisinin en güçlü tanrısı olduğuna inanılan ve Roma döneminde Jüpiter olarak bilinen Zeus’un kuğu kılığına girerek Sparta Kraliçesi Leda’yı baştan çıkardığı aşk sahnesi olarak “Leda ve Kuğu”, taşıdığı erotik sembol ve metaforlarla şimdiye kadar görsel sanatlarla sıkça konu oldu.

Milattan sonra (M.S.) 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla volkanik küllerin altında kalan Pompeii Antik Kenti, 1748 yılından bugüne kadar yapılan çeşitli kazılarda ortaya çıkarıldı.

MÖ II. yüzyıl ile MS I. yüzyıl arasındaki döneme tarihlendirilen Pompeii fresklerinde doğa, tarihi olaylar, gündelik hayat, natürmort ve portreler resmediliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Leda ve Kuğu, Massimo Osanna, Napoli, Pompeii antik kenti, Sparta Kraliçesi Leda, Vezüv Yanardağı, yunan mitolojisi, Zeus,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları