Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Polis, alzheimer hastası kayıp turistleri arıyor

20 Eylül, 2012 | 13:24

İstanbul polisi, Türkiye ziyaretlerinde kaybolan iki alzheimer hastası turisti bulmak için seferber oldu. Turistlerin kaybolmadan önceki son görüntüleri basına dağıtılıp, gören vatandaşlardan 155 polis İmdat hattını aramaları istendi.

İstanbul’da, kaybolan iki alzheimer hastası turisti arama çalışmalarını yürüten polis, kayıplar için vatandaşlardan yardım istedi. 29 Ağustos tarihinde eşi ve oğlu ile birlikte turist olarak İstanbul’a gelen İran uyruklu Bahman Mohajer (75) ailesiyle birlikte yemek yerken ortadan kayboldu. Ailesinin kayıp müracaatı üzerine harekete geçen polisler, lokantanın güvenlik kameralarını inceledikleyerek Bahman Mohajer’in son görüntülerine ulaştı. Yaşlı adamın yemek yerken birden masadan kalkarak kapıya doğru yürüdüğü, 30 saniye sonrada eşi ve oğlunun peşinden çıktığı görüldü. Ancak Mohajer, bu kısa sürede İstiklal Caddesi’nin kalabalığına karışıp kayboldu.

Bir diğer kayıp vakası da 9 Eylül günü Atatürk Havalimanı’nda yaşandı. Irak ve Amerikan vatandaşı Rarida Hikmet Silevany (61) mescide gittikten sonra ortadan kayboldu. Havalimanı güvenlik kameraları Silevany’i en son mescit çıkışında görüntülendi. Yaşlı turistin yürüyerek havalimanı dışına çıktığı tahmin ediliyor.

TÜRK HASTALARIN PARMAK İZİ ALINIYOR

Kayıp turistlerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Yetkililer hastalıklarının doğası gereği sürekli yürüyen, konuşamayan, acıktıklarını bile söyleyemeyen bu tür kişilerin, 155 polis imdat hattına ihbar edilmesini istedi.

Kendisini ifade edemeyen veya alzheimer hastası olan vatandaşların, aileleriyle görüşmelere başlayan polis, parmak izi uygulamasına başladı. Hafıza kaybı sonucu ailelerinden uzaklaşan ve kimliği yanında olmayan yaşlılar artık rahatlıkla tespit edilebilecek. Proje kapsamında bugüne kadar 10 bin 340 aile ile görüşmeler yapıldığı ve 4 bin 185 ailenin rıza göstermesi sonucu 5.000’in üzerinde yaşlı ve hasta vatandaşın parmak izinin alınarak uygulamanın hız kazandığı ifade edildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
alzheimer hastası, alzheimer hastası kayıp turistler, Bahman Mohajer, Bahman Mohajer istanbul, Bahman Mohajer kayıp, İstanbul kayıp turistler, kayıp turistler, Rarida Hikmet Silevany, Rarida Hikmet Silevany istanbul, Rarida Hikmet Silevany kayıp,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları