Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Pistteki köpek, Atatürk Havalimanı’nda alarma neden oldu!

20 Ocak, 2018 | 12:04

İstanbul Atatürk Havalimanı apronuna nereden girdiği belli olmayan bir köpek alarma yol açtı. Uçakların kalkış yaptığı pistte görülen köpeğin uçuş güvenliğini tehlikeye atmaması adına apronda arama çalışması başlatıldı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ekipler, kuşların yanı sıra aprona zaman zaman giren kedi ve köpeklerle de mücadele ediyor. Dün öğlen saatlerinde kalkışların yapıldığı Florya-Sefaköy yönündeki piste bir köpeğin gittiğinin pilot rapor edince hareketli anlar yaşandı.

Habertürk’ün haberine göre, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi görevlilerine pilotun köpek gördüğü bilgisini verince uçuş güvenliğini tehlikeye atılmaması adına apronda ekipler araç göndererek arama çalışması başlattı.

Bir pilot, “Hemen saat 3 istikametinde 1.7 sağa (Florya Sefaköy yönündeki pist) bir köpek katetti. 1.7 sola doğru yaklaşıyor” anonsunda bulundu. Köpek uçuş trafiğini olumsuz etkilemezken arama çalışmaları devam ediyor.

Köpek Timi görevde

Atatürk Havalimanı apronunda köpeklerin uçaklar için tehlikeye yol açmaması için DHMİ ekiplerinin oluşturduğu köpeklerle mücadele timi 24 saat görev yapıyor.

Yakalanan köpekler barınaklara götürülürken, köpeklerin havalimanına girme ihtimalinin bulunduğu bölgelere 9 adet metal kafes yerleştirilmişti. 2015 yılında ekipler 90 köpek yakalamıştı.

Daha önce de Atatürk Havalimanı pistine giren köpekler nedeniyle hareketli anlar yaşanmıştı. bir köpeğe, iniş yapan THY’nin Porto İstanbul seferini yapan Boeing 737-800 tipi uçağı çarpmıştı.

Köpeğin telef olduğu olayda pilot hava trafik kontrolörüne, “Köpeğe çarptık şu an pisti terk ediyoruz” bilgilendirmesinde bulunmuştu. Kaza nedeniyle havalimanında uçuş trafiği kısa bir süre aksamış 3 uçak pisti pas geçmek zorunda kalmıştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Florya-Sefaköy, Hava Trafik Kontrol Merkezi, İstanbul Atatürk Havaalanı, Köpek Tİimi, Pistte köpek,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları