Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Philae’dan kötü haber! Pili bitti uykuya geçti

15 Kasım, 2014 | 10:27

Dünyadan 510 milyon kilometre uzaktaki bir kuyruklu yıldızın üzerine inmeyi başaran uzay modülü Philae’nın enerjisi tükendi ve uyku moduna geçti.

NationalTurk’ün haberine göre;

67P/Çuryumov-Gerasimenko adlı kuyruklu yıldıza Rosetta uydusundan çarşamba günü inmeyi başaran Philae’nin pili bitti. Son enerjisini de topladığı bulguları Dünya’ya geçmek için kullandığı belirtilen Philae, Avrupa Uzay Ajansı’na fotoğraf ve ses kayıtları gönderdi.

ESA, üç gün ara vermeden çalışan Philae’nin bir kayanın gölgesinde kaldığı için enerjisinin tükendiğini ve modülün uyku moduna geçtiğini açıkladı.

Avrupa Uzay Ajansı, dün yaptığı açıklamada 67P Churyumov–Gerasimenko kuyruklu yıldızına yolladığı uzay aracı modülü Philae’nin, birkaç saatlik enerjisi kaldığı bildirmişti.

ESA’dan yapılan açıklamada, “Philae’nin pilinin birkaç saatlik ömrü kaldı. Yedekteki güneş panellerinin devreye girmesi gerekiyor ancak araç gölgede bulunuyor” denildi. “Philae”nin twitter hesabından yayınlanan mesajda, “Günaydın Dünya! Kuyruklu yıldızda çok yoğun bir gece geçirdim. Ekibimle yeniden irtibat halindeyiz” ifadesine yer verildi.

Philea’nın 2015’in sonuna kadar 4.5 milyar yaşındaki kuyruklu yıldızda kalması hedefleniyordu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupa Uzay Ajansı, Çuryumov-Gerasimenko, ESA, kuyruklu yıldızı, philae, Philae enerji, Philae esa, philae fotoğraf, Philae kötü haber, philae kuyruklu yıldız, Philae pili bitti, Philae uzay fotoğrafları, Philea resim, Rosetta uydusu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları