Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Phaselis antik kentinin ziyaretçi sayısı azaldı

30 Mayıs, 2015 | 08:12

Phaselis antik kentinin geçen yılın Ocak-Mayıs dönemi ziyaretçi sayısı ile bu yılın Ocak-Mayıs dönemi arasındaki ziyaretçi sayıları arasındaki düşüş dikkat çekiyor.

Phaselis’i 2015’in Ocak-Mayıs ayları arasında 39 bin 992 kişi ziyaret ederken, 2014 yılının aynı döneminde bu sayı 42 bin 334 kişi olmuştu.

Kemer-Tekirova arasında bulunan tarihin en eski kalıntılarının yer aldığı antik kent Phaselis Antalya’nın Kemer İlçesinin gezilecek görülecek tarihi mekânlarının başında geliyor. Phaselis antik kenti, M.Ö iki binlere uzanan geçmişinin üstüne sünger çekmişçesine adeta yıllara meydan okuyor. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler bu önemli kenti geziyorlar.

Öncelikle tarihi kalıntıları ve ardından plaj ve piknik alanları ile Kemer bölgesinin en ilgi çeken ören yerlerinden biri olan Phaselis’i 2015’in Ocak-Mayıs ayları arasında 39 bin 992 kişi ziyaret etti. 2014 yılı Ocak-Mayıs dönemine bakıldığında ziyaretçi sayısında düşüş yaşayan antik kent 42 bin 334 kişiyi ağırlamıştı. Phaselis ören yeri giriş yetkililerinden aldığımız bilgilere göre antik kenti % 90 gibi bir oranla Rus misafirler ziyaret ederken, kalan % 10’luk bölümünü de Türkler ve diğer yabancılar oluşturuyor.

Tarihi kalıntıları gün yüzünde, antik şehrin ortasındaki uzun caddesi ve limanları da hala dimdik ayakta. Yerli yabancı Kemer’e gelen çok sayıda turist öncelikle bu bölgeye gelerek antik kenti gezme ve görme fırsatı yakalıyor. Kemer’de yaşayan yerli halk ise Phaselis koyuna bakan bölgedeki sahil ve ormanlık alanda piknik yapma ve denize girme fırsatı da bulabiliyor.

Phaselis koyu bu arada bölgede yat turu yapan, mavi yolculuğa çıkan teknelerin de uğrak noktası olmuş durumda. Özelikle haftalık turlara çıkan yatlar bu bölgede kesinlikle 1 gece konaklıyorlar ve büyüleyici antik ortamı yaşama fırsatı buluyorlar.

Halil ÖNCÜ-KEMER

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya kemer turizm, Kemer, Kemer Haberleri, Kemer turizm, Kemer turizm haberleri, Phaselis Antik Kenti, Phaselis antik kenti antalya, Phaselis antik kenti kemer, Phaselis kemer, Phaselis koyu, Turizm Haberleri,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları