Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Peru’da gizemli bir şehir: Machu Picchu Antik Kenti!

11 Ocak, 2018 | 15:11

Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Machu Picchu Antik Kenti, Titicaca Gölü’ndeki yüzen adaları, Amazon ormanları ile ziyaretçilerine geniş bir aktivite yelpazesi sunan Güney Amerika ülkesi Peru’nun turizmdeki çekiciliği her geçen gün artıyor.

Peru’nun muhteşem antik kenti Machu Pichu deniz seviyesinden yaklaşık 2450 m yükseklikte. Tropik Amazon yağmur ormanlarının ve And Dağları’nır arasında kurulmuş gizemli bir şehir.

İnka imparatorluğunun bu yükseklikte kurduğu belki de en etkileyici yerleşim yeri. İnka İmparatoru Pachacutec’in bu kadar zor bir yere 1000 kişinin yaşayabileceği bir şehir inşa ettirmesinin nedenini sorgularken, İnka İmparatorlarının aynı zamanda yarı Tanrı ve Güneş’in oğlu olarak kabul edildiklerini unutmamak gerek.

Pachacutec’in gökyüzündeki sarayı Machu Picchu’nun konumu, İmparator’u Tanrılara yaklaştırmak için özellikle seçilmiş.

Kent, çok zor bir yere yapılmış; 2450 m yükseklikte, ormanla kaplı, neredeyse hiç düz alanı olmayan, deprem bölgesinde bulunan bir dağın yamacında kurulmuş. 600 yıl boyunca şiddetli yağmur, rüzgar ve toprak kaymalarına rağmen ayakta kalmış.
Pachacutec’nin 1438-1472 yılları arasında burada yaşadığı sanılıyor.

Ünlü İnka İmparatoru Pachacutec, Büyük İnka İmparatorluğunu kurduktan 54 yıl sonra Kaşif Cristof Colomb Yeni Dünya’yı keşfetmek için İspanya’daki küçük bir limandan gemileriyle yola çıkar.

İnkaları ‘Çiçek’ hastalığı yıktı!

Amerika Kıtalarını keşfederek, maceracılara ve işgalcilere buranın kapılarını açar. Francisco Pizarro komutasındaki İspanyollar, Pachacutec’nin kurduğu imparatorluğu, İnkaların daha önce hiç görmediği ateşli silahlar, atlı askerler ve bu toprakların hiç tanımadığı Çiçek hastalığı ile yıkar.

İnka imparatorluğu düşüşe geçince, bir zamanlar 1000 kişinin yaşadığı bu canlı şehir terk edilir ve yaklaşık 500 sene tarihten silinir.

İnkalar, şehri korumak ve saklamak için Machu Picchu’ya giden yolları ve geçitleri ortadan kaldırmışlar. Bölge çok yağmur aldığından, kısa zamanda büyüyen bitkiler bütün şehri kaplamış ve İspanyollar burayı bulamamış.

Amerikalı Profesör Hiram Bingham tarafından 1911 yılında keşfedilmiş ve dünyanın en önemli arkeolojik buluşlarından biri olmuş.

İnka İmparatorluğu’nun en ihtişamlı dönemlerinde yapılan Machu Pichu’da, 100 yıldan az bir süre ikamet edilebilmiş.

Kaşifin ilk kitabı: The Lost City Of The Incas..

1983 yılından bu yana Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan Machu Pichu, dünyanın en önemli ve etkileyici arkeolojik bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Hiram Bingham, burayı bulduktan sonra ilk keşif kitabı olan The Lost City Of The Incas’ı yazdı.

Her gün yaklaşık 2000 kişinin ziyaret ettiği bölge, 24 Temmuz 2007 yılından bugüne ise Dünya’nın 7 Harikası Listesi’nde bulunuyor.

Burası tarihçilerin, İnka Medeniyeti hakkında bilgi edinmesine yardımcı olmaktadır. İnka dili Keçuva’nın (Ketschua) bir alfabesi ve yazılı dili yok. Bu nedenle İnkaların yazılı tarihi de olmamış. İnka tarihi sözlü olarak nesilden nesile aktarıldığından kesin ve net bilgilere ulaşmak mümkün değil.

Antik şehir Machu Picchu ve Wayna Picchu arasına kurulmuş. Machu Pichhu, İnkaların dilinde (Keçuva) Yaşlı Dağ anlamına geliyor. Antik şehrin ismi de buradan geliyor. Huayna (Wayna) Picchu ise genç dağ anlamına geliyor.

Güney Amerika’nın en büyük imparatorluğuydu!

Machu Picchu’yu gezmek için eğer imkanınız varsa kesinlikle Aquas Calientes veya Antik Kent’in girişindeki Sanctuary Lodge’da kalıp buraya 1 günden fazla ayırmanızı tavsiye ederiz.

Manco Capac tarafından 12. yy’da kurulan İnka Krallığı, Pachacutec tarafından 1438 yılında bir imparatorluğa dönüştürülmüştür. Peru, Bolivya, Kolombiya’nın yanı sıra Şili ve Arjantin’in de bir kısmını kapsayan Güney Amerika’nın en büyük imparatorluğu 16. yy’da çöküş dönemine girmiştir.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Peru Turları sizi bekliyor.

Francisco Pizarro yönetiminde 1532 yılında Peru’ya gelen İspanyollar, İnka İmparatorluğu’nu yok etmişlerdir. Bunun en büyük sebebi İspanyollar tarafından yapılan katliamlar, imparatorluk içindeki iktidar savaşları ve Güney Amerika’da daha önce hiç görülmeyen çiçek hastalığı olmuştur.

Machu Picchu’ya neler getiremezsiniz?

Tarihi bölgeye tripodla girilmesine izin verilmez.
Profesyonel fotoğraf makinelerine izin verilmiyor. Profesyonel kamera için izinler 300 doların üzerindedir. Bu nedenle profesyonel görünümlü bir kamera getirmekten kaçının.
Seyahat çantanızla Machu Picchu’ya gelemezsiniz. Yalnızca daha küçük modellere izin verilir.
Kişilerin baston veya benzeri yürümeye yardımcı aletlere gerçekten çok ihtiyacı yoksa izin verilmez.
Sadece küçük katlanabilir şemsiye izin verilir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
7 harika, Antik Kent Machu Picchu, Francisco Pizarro, Güney Amerika, Hiram Bingham, İnka İmparatoru Pachacutec, İnka Medeniyeti, İnkalar, Kayıp Kent Machu Picchu, Latin Amerika, Machu Picchu, Peru, The Lost City Of The Incas, Wayna Picchu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları