Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Pemba Adası: Dalış için son yılların gözdesi

26 Mart, 2018 | 10:34

Doğu Afrika ülkelerinden Tanzanya’ya bağlı Zanzibar takım adalarının kuzeyinde yer alan Pemba Adası ve Pemba kanalı dalış tutkunlarının son yıllardaki en büyük gözdesi.
Arapça Yeşil ada olarak bilinen Pemba Adası ile Tanzanya arasındaki Pemba kanalı, dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Pemba adasının konumu, şimdiye kadar yapacağınız en inanılmaz ve heyecan verici dalışlara olanak sağlıyor. Deniz yaşamının bolluğu, şaşırtıcı ve heyecan verici resifler, gece dalışlarının mümkün olması, profesyonel ve amatör dalgıçları Pemba adasına çekmeye devam ediyor. Pemba adasındaki akıntının seviyesi, tüm dalgıç seviyeleri için uygun dalış imkanı sunuyor.

Pemba Adası dalış tutkunlarının vazgeçilmezi

Pemba Kanal Koruma Alanının bir parçası olan ve mercan kayalıklarıyla çevrili Misali deniz parkı ise Chake Chake’nin birkaç mil batısında yer alıyor. Deniz ekosistemini korumak ve geçim kaynakları için okyanusun kaynaklarına bağlı yerel toplulukları desteklemek için sıkı tedbirler alınan deniz parkında el değmemiş mercan kayalığı, 42 sert mercan cinsine ve 400’den fazla balık türüne ev sahipliği yapıyor. Bu özellikler de Misali ve bağlı bulunduğu Pemba adasını dünyanın en iyi dalış noktalarında üst sıralara taşıyor.

Derinliğin 45 metreyi bulduğu Pemba’nın en güney noktası dalış için en uygun yer olarak göze çarpıyor. Bu bölgedeki SS Paraportani ve Panza batıkları da dalgıçları bu bölgeye çeken unsurlardan biri.

En güçlü akıntılara sahip olan doğu kıyısı ise profesyoneller tarafından tercih ediliyor. Dev orkinoslar ile çekiç köpekbalıklarını bu bölgede gözlemlemek mümkün.

Pemba Kanalının masmavi sularında mercan bahçelerinin yanı sıra kelebek balıkları, anthias, endemik chromis damseleler, yılan balıkları, yıldız balıkları, karidesler, birçok nudibranch türü, deniz atları, fusiliers, yelken balığı, mavi marlin, Wahoo, Dorado, Barracuda, Trevally, Kingfish, dev orfozlar, Napolyon wrasse, deniz kaplumbağaları, yunuslar, mantalar, balina köpek balıkları ve hatta şansınız varsa kambur balinalarını bile görebilirsiniz.

Yıl boyunca Pemba

Ekvatora olan yakınlığı sayesinde, Pemba adası yıl boyunca dalış ve turizm için uygun bir destinasyon. Hint Okyanusu’nun bu kısmında yüksek gelgitler yaşanabiliyor. Bu yüzden özellikle Misali adasında ve kuzey doğu kıyısındaki lagünlerde denizin çok uzaklarda kaybolduğunu görebilirsiniz. Pemba adası ve çevresinde deniz ve hava sıcaklıkları yılın tüm aylarında tatiliniz için uygun.

Pemba Adasındaki dalış noktaları

Pemba Adasındaki dalış noktaları

Pemba’da pek çok dalış merkezi bulunmakta ve çoğu otel / tesis içerisinde de işletmeler bulunmakta.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
pemba, Pemba Adası, Pemba Adası Dalış, Pemba Dalış, Pemba Turu, Zanzibar, Zanzibar Dalış Turları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları