Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası başlıyor

30 Temmuz, 2013 | 21:01

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası başlıyor Pegasus Hava Yolları sponsorluğunda düzenlenen Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası’nda dünyanın en hızlı windsurf’çüleri yine rüzgarla yarışacak.

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası’nın tanıtım toplantısı Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Ahmet Gençtürk, Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, PWA Başkanı Jimmy Diaz ve Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Sertaç Haybat’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda Windsurf sporuna verilen önemin altı çizilirken, spor dalında yaşanan son gelişmeler de paylaşıldı. Toplantıya PWA Dünya Kupasında yarışan Türk sporculardan Çağla Kubat ve Dilara Uralp de katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Ahmet Gençtürk, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de başta Windsurf olmak üzere sporun tüm dalları büyük firmaların verdikleri destekle güçlenmekte ve yatırım alan bu alanlarda sporcu sayılarıyla başarı oranları göreceli bir şekilde artmaktadır. Geçmişte çok az kişinin amatör olarak uğraştığı bir spor dalı olan Windsurf, son 5 yılda Pegasus Hava Yolları’nın desteği ile yurt geneline yayılmış ve sporcu sayısı da yıl bazında yaklaşık %30 oranında artış göstermiştir. Bu artış, spora verilen desteğin olumlu sonuçlarının önemli bir göstergesidir. Bakanlığımızın spor alt yapısı ve büyük spor destekçisi firmalarımız ile beraber 2020 Olimpiyatları’nın en büyük adayıyız. İnancım, ülkemizin, 2020 Olimpiyatları’nda ev sahipliğini başarıyla yapacağı yönündedir. Ülke olarak başarıyla gerçekleştirmiş olduğumuz 17. Akdeniz Oyunları da bunun bir göstergesidir” dedi.

Dünyada rüzgar sörfü yapan profesyonel sporcuların çatısı altında toplandığı Profesyonel Windsurf’çüler Birliği (Professional Windsurfers Association – PWA) Başkanı Jimmy Diaz da konuşmasında; “Windsurf hiçbir spora benzemeyen bir spor dalıdır. Hafif rüzgarların dinginleştirici ve sakinleştirici etkisinin sert rüzgarlar ve dev dalgaların getirdiği adrenalin patlamasıyla iç içe geçtiği paradoksal bir duygu yumağıdır. Windsurf doğayla kurulan yakın dostlukla elde edilen başarıdır. Doğa ile uyum içinde çevreci bir spor olan Windsurf; insan duygularını da bir kaleydeskop gibi yansıtmaktadır. Alaçatı bu sporun Türkiye’deki simgesine dönüşmüştür. Alaçatı Belediyesi’nin verdiği destek ve Pegasus’un kesintisiz sürdürdüğü sponsorluğu sayesinde Alaçatı, 7 yıldır PWA’in değişmez evlerinden birine dönüşmüş ve her yıl PWA bünyesindeki yarışlarda en heyecan verici yarışların gerçekleştiği, Windsurf için dünyanın en iyi merkezlerinden biri haline gelmiştir. PWA turu bünyesinde yarışan tüm Windsurf’çüler adına, tüm bu destek için Alaçatı Belediyesi’ne ve Pegasus Hava Yolları’na teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Şampiyonaya 7 yıldır sponsor olan Pegasus Hava Yolları’nın Genel Müdürü Sertaç Haybat konuşmasında PWA’e verdikleri desteği ve Pegasus’un Türkiye’de Windsurf sporuyla ilgi alanlarına özel turizmin gelişmesinde oynadığı lider rolü özetledi. Haybat; “Türkiye’de havacılığı değiştirdiğimiz gibi; spor başta olmak üzere birçok alanda değişimi başlatmak ve geliştirmek Pegasus Kültürü’nün bir misyonu olmuştur. Türkiye’de nispeten yeni ve gelişime açık bir spor dalı olan Windsurf; yaşayan, coşkulu, özgür doğasına rağmen kendi içinde bir o kadar da disiplin ve yoğun çalışma gerektiren bir spor dalı. Bu yapısıyla Windsurf’ü, Pegasus’a ve Pegasus’un marka vaadine oldukça uygun bir spor türü olarak görüyor ve 2007 yılından bu yana kesintisiz olarak destekliyoruz. Dünyaca ünlü sporcuların 7 senedir ard arda Alaçatı’da yarışmalarını sağlıyoruz. Ayrıca bu yıl üçüncü yılına giren TYF iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz Pegasus Windsurf Ligi ile yalnızca Alaçatı’da değil, tüm ülkede Windsurf sporuna olan ilginin artmasına katkı sağlamaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Pegasus Hava Yolları olarak, Windsurf’e verdiğimiz destek ile başta Alaçatı olmak üzere, Türkiye’nin yeni yeni sörfle tanışan Datça, Ayvalık, Zonguldak, Çanakkale gibi bölgelerinin “Windsurf Destinasyonu” olarak bilinirliğinin artmasında aracı oluyoruz. Böylece farklı bölgelerdeki kişiler için de sörf sporu ulaşılmaz olmaktan çıkıyor, sörfe olan ilginin artmasını sağlıyor ve yeni Windsurf’çülerin yetişmesine katkıda bulunuyoruz.” dedi.

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası 19 Ağustos’ta Başlıyor

Sportworks organizasyonu ile Türkiye Yelken Federasyonu ve Alaçatı Belediyesi desteğiyle Alaçatı Beach Resort’ta 19-24 Ağustos arasında gerçekleştirilecek.

4 Mayıs’ta Kore’de başlayan ve Erkekler kategorisinde 4, Kadınlar kategorisinde 2 ayaktan oluşan PWA Windsurf Dünya Kupası yarışlarında, Erkeklerde 3. ayak yarışları yapılacak. Kadınlar kategorisinde ise şampiyon bu yıl da Alaçatı’da belirlenecek.

Alaçatı’da 3. ayağı gerçekleşecek Erkekler kategorisinin şampiyonları Ekim ayında PWA Dünya kupasının dördüncü ve son ayağı olan Sylt’te belirlenecek.

Pegasus Airlines PWA Alaçatı yarışlarına, dünya’nın en iyi Slalom Windsurfçüleri’nden efsane sporcu, 41 kez dünya şampiyonu olan Björn Dunkerbeck, beş kez üst üste dünya şampiyonluğu ünvanına sahip Antoine Albeau, dünya sıralamasında ilk sıralarda yer alan Julien Quentel ve Micah Buzianis, kadınlar kategorisinde ise geçen senenin birincisi Sarah-Quita Offringa, Karin Jaggi ve Valerie Arrighetti gibi windsurf ustaları başta olmak üzere dünyanın en iyi sörf yarışçıları katılıyor. Milli windsurfçülerimiz Çağla Kubat ve Dilara Uralp gibi isimler de 55.000 €’luk ödül için mücadele edecek.

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası’nda yarışlar, 19 Ağustos Pazartesi günü Alaçatı Beach Resort’ta kayıt işlemleri ile başlayacak, hafta boyunca devam edecek ve 24 Ağustos Cumartesi günü ödül töreni ile sona erecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Pegasus, Pegasus Airlines, Pegasus Airlines PWA, Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası, Pegasus Hava Yolları, Pegasus Windsurf, windsurf, Windsurf Dünya Kupası,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları