Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Pedromita Kilisesi turizme kazandırılacak

12 Ekim, 2011 | 17:06

Trabzon’un Vakfıkebir İlçesine bağlı Çamlık Köyü Hacı Mahmut’lu mevkiindeki bulunan Pedromita Kilisesi’ni ziyaret eden Vakfıkebir Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy ve Trabzon Ticaret Sanayi Odası Üyesi Emin Uludüz incelemelerde bulundu.

Yapılan incelemeler sonucunda kilisenin turizme açılabilmesi için çalışma başlatılmasına karar verildi. Trabzon Rum İmparatorluğu döneminden kaldığı sanılan 2 katlı kilise yoldan 200 metre yukarıda, dağın içerisine oyularak yapılmış. Kiliseye, merdivenlerden çıkarak ulaşılıyor. Kilisenin içerisi 1 ana bölüm ve 3 odadan oluşurken, dışarıda 2 tane su deposu var.

Tavanlarındaki resimlerin tahrip edildiği, içeriye ışık alması için havalandırma delikleri yapılan kilisenin girişinde küçük bir mezar dikkat çekiyor. Kilisenin duvarları ise defineciler tarafından kırılarak, zemini kazılmış. Mahalle sakinleri köyün eski adının Pedromida olduğunu ve burada daha önce Pedro ve Mida adında iki papaz yaşadığını, onlar öldükten sonra kilisenin sahipsiz kaldığını söyledi. 50 sene öncesine kadar kilisenin ziyarete açık olduğunu kaydeden mahalleliler sahip çıkan olmayınca kilisenin definecilerin altın aradıkları mekân haline geldiğine dikkat çekti. Petromita kilisesinin turizme kazandırılması için yapılan çalışmaların başlatılmasına karar verildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çamlık Köyü Hacı Mahmut, Pedromita Kilisesi, Pedromita Kilisesi restore, Pedromita Kilisesi Trabzon, Pedromita Kilisesi turizm, Sedat Sırrı Arısoy, Trabzon, Trabzon Haberleri, Trabzon Rum İmparatorluğu, Trabzon Ticaret Sanayi Odası,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları