Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Pasaportta Yeni Dönem! Başvuru Nasıl Yapılır? Ne Kadar Ödenir?

02 Kasım, 2016 | 09:21

Pasaportta Yeni Dönem! Başvuru Nasıl Yapılır? Ne Kadar Ödenir?

Çiplerinde parmak izi verileri içeren pasaportlar, dün itibariyle temin edilmeye başladı.

Yeni pasaportlarda hangi bilgiler var? Nasıl başvurabilirsiniz? Eski pasaportlar ne olacak? Kim ne kadar ödeyecek? İşte AB standartlarındaki yeni pasaportlar hakkında bilmeniz gerekenler…

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilmesi için şartlardan biri olan AB’ye uyumlu yeni pasaportlar 1 Kasım itibariyle dağıtılmaya başlandı.

Yeni pasaportlarda neler var?

Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra kişiye ait ad, soyad, doğum yeri-tarihi, uyruk, kimlik ve pasaport numarası, cinsiyet gibi kişisel veriler bulunuyor.

Başvurular nasıl olacak?

Vatandaşlar e-pasaporttan, pasaport müracaat birimlerinden randevu alacak. Randevu alan kişinin 10 dakika önce randevu alınan yerde olması gerekiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen pasaport işlemleri, 1 yıl içinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilecek.

Hangi evraklar gerekiyor?

Başvuru yapacak kişinin yanında nüfus cüzdanı ve 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi sonrasında ise parmak izi veriliyor.

Pasaportumu ne zaman alabilirim?

Yeni pasaportlar parmak izi sonrası müraacaat ile birlikte Vergi Daire Başkanlığına online ulaştırılıp, merkezi olarak kişiselleştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 günde postalanacak.

Kim ne kadar ödeyecek?

Yeni pasaport alınırken, hali hazırda geçerli pasaportu bulunan vatandaşlardan, ek vergi alınmayacak. Sadece 87.50 liralık defter ücreti tahsil edilecek. Ancak hiç pasaportu bulunmayan ve ilk kez alacak olan vatandaşlar, vergi ödemek durumunda kalacak.

Eski pasaportlar ne olacak?

Çipli pasaportların alınması ile eski pasaportlar geçerliliğini yitirecek. Ancak hali hazırda vizesi olanlar ise vizelerini kullanmaya devam edebilecekler.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Pasaport, Vizesiz seyahat,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları