Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Pasaportta Yeni Dönem! Başvuru Nasıl Yapılır? Ne Kadar Ödenir?

02 Kasım, 2016 | 09:21

Pasaportta Yeni Dönem! Başvuru Nasıl Yapılır? Ne Kadar Ödenir?

Çiplerinde parmak izi verileri içeren pasaportlar, dün itibariyle temin edilmeye başladı.

Yeni pasaportlarda hangi bilgiler var? Nasıl başvurabilirsiniz? Eski pasaportlar ne olacak? Kim ne kadar ödeyecek? İşte AB standartlarındaki yeni pasaportlar hakkında bilmeniz gerekenler…

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilmesi için şartlardan biri olan AB’ye uyumlu yeni pasaportlar 1 Kasım itibariyle dağıtılmaya başlandı.

Yeni pasaportlarda neler var?

Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin yanı sıra kişiye ait ad, soyad, doğum yeri-tarihi, uyruk, kimlik ve pasaport numarası, cinsiyet gibi kişisel veriler bulunuyor.

Başvurular nasıl olacak?

Vatandaşlar e-pasaporttan, pasaport müracaat birimlerinden randevu alacak. Randevu alan kişinin 10 dakika önce randevu alınan yerde olması gerekiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen pasaport işlemleri, 1 yıl içinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilecek.

Hangi evraklar gerekiyor?

Başvuru yapacak kişinin yanında nüfus cüzdanı ve 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi sonrasında ise parmak izi veriliyor.

Pasaportumu ne zaman alabilirim?

Yeni pasaportlar parmak izi sonrası müraacaat ile birlikte Vergi Daire Başkanlığına online ulaştırılıp, merkezi olarak kişiselleştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 günde postalanacak.

Kim ne kadar ödeyecek?

Yeni pasaport alınırken, hali hazırda geçerli pasaportu bulunan vatandaşlardan, ek vergi alınmayacak. Sadece 87.50 liralık defter ücreti tahsil edilecek. Ancak hiç pasaportu bulunmayan ve ilk kez alacak olan vatandaşlar, vergi ödemek durumunda kalacak.

Eski pasaportlar ne olacak?

Çipli pasaportların alınması ile eski pasaportlar geçerliliğini yitirecek. Ancak hali hazırda vizesi olanlar ise vizelerini kullanmaya devam edebilecekler.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Pasaport, Vizesiz seyahat,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları