Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Pasaportlarda üçüncü cinsiyet yer alacak

16 Eylül, 2011 | 16:32

Avustralya hükümeti geçen hafta aldığı bir karar uyarınca pasaportlara üçüncü cinsiyet seçeneği koydu. Artık erkek ve kadın dışında cinsiyeti “belirsiz” seçeneği de pasaportlarda yer alacak.

Yapılan son bürokratik değişiklikler sayesinde transgender (cinsiyet değiştiren) ve interseks (hermafrodit) bireylere yönelik ayrımcılığın önüne geçilmesi ve gümrük kapılarında yaşanan bürokratik karışıklıkların önlenmesi hedefleri doğrultusunda pasaportlarda kadın ve erkek cinsiyet seçenekleri yanında ‘belirsiz’ seçeneğinin de yer alması uygulaması Avustralya’da başladı.

Avustralya’da pasaportlarında üçüncü seçeneği seçmek isteyen trans bireyler için ‘doktor raporu’ şart koşuluyor. Biyolojik olarak ne tam kadın ne de tam erkek olan hermafroditler, cinsiyetlerini pasaportlarında, başvuru formlarından itibaren “X” ”belirsiz” olarak işaretleyebilecek.

Üçüncü cinsiyet artık pasaportlarda

Konu hakkında açıklama yapan Avustralyalı yetkililer, seyahat özgürlüğünü tam olarak sağlamak, cinsiyet ayrımcılığını engellemek ve trans bireylerin gümrük kapılarında yaşadığı zorlukları önleme doğrultusunda böyle bir karar alındığını belirtirken, bireylerin hissettikleri cinsiyeti kimliklerinde yansıtmak istemelerinin en doğal insani hakları olduğunu ifade etti.

Ancak bu yeni uygulama, kendi cinsiyet algılarıyla biyolojileri arasında farklılık olan trans kişiler için geçerli olmayacak. Ameliyatla cinsiyetini belirleme operasyonu yaptıran bireyler ise bu uygulamadan yararlanamayacak. Translar, bir doktor raporuyla desteklenmesi halinde, pasaportlarında kendi tercih ettikleri kategoriyi seçebilecek.

Pasaportlarda daha önce sadece kadın ve erkek kategorileri yer alırken ve bireylere cinsiyet değiştirme operasyonları tamamlanmadan pasaporttaki cinsiyet kategorisini değiştirme izni verilmiyordu. ABD de geçtiğimiz yıl transgenderlar için ameliyat koşulunu kaldırmıştı. Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu’nun makinede okutulabilir pasaport uygulamasını kullanan bütün ülkeler pasaportlarına X kategorisini getirme şansına sahip.

Hermafrodit Nedir ?

Hermafrodit (Erdişilik) hem erkek hem de dişi üreme organı bulunduran canlılara verilen isimdir.

Yunan mitolojisindeki Ticaret Tanrısı Hermes ile Güzellik Tanrıçası olan Afrodit’in adlarından gelen hermafrodit kelimesinin doğuş efsanesi şöyledir:

Afrodit ile Hermes’in bir oğulları olur. Adını Hermafrodit koyarlar. Hermafrodit o kadar güzeldir ki bir su perisinin dikkatini çeker. Peri kız, sürekli ona yakınlaşmak için uğraşır ; ancak Hermafrodit’ in nazı ile karşılaşan ve bir türlü yüz bulamayan peri kız, Hermafrodit gölde yüzerken birden karşısına çıkar ve sıkı bir şekilde ona sarılır. Tanrılara onları birbirlerinden ayırmamaları için yalvarır. Sonunda dileği kabul olur ve ikisi de aynı vücutta can bulurlar. Böylece ortaya çift cinsiyetli bir yaratık çıkar.

NationalTurk

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avustralya Pasaport, Belirsiz Cinsiyet, Cinsiyet Değistirme, Hermafrodit, Hermafrodit Nedir, İnterseks, Pasaport Cinsiyet Seçeneği, Transgender, Üçüncü Cinsiyet, Üçüncü Cinsiyet Pasaport,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları