Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Pasaport ve silah ruhsatı işlemleri artık Emniyet Genel Müdürlüğü’nde olmayacak

16 Ağustos, 2013 | 11:45

Pasaport ve silah ruhsatı işlemleri artık Emniyet Genel Müdürlüğü'nde olmayacak Yapılan yeni düzenlemeyle pasaport, silah ruhsatı ve araba satış işlemleri artık Emniyet Genel Müdürlüğü’nde olmayacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Pasaport Daire Başkanlığı’nı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’ne devredecek.

Araba alım satış işlemleri de sadece noterler üzerinden gerçekleştirilecek.

Silah ruhsatlarının da polis kanalıyla verilmesi uygulaması da sona eriyor. Silah ruhsatlarının İçişleri Bakanlığı’ndan alınması öngörülüyor.

Yeni düzenlemelerin Meclis’in açılmasıyla birlikte hayata geçmesi bekleniyor.

Pasaport işlemlerinde güvenlik endişesi

Habertürk’ün haberine göre mevcut durumda, pasaport alacak kişi Emniyete başvuruyor. Emniyet, pasaport başvurusu yapan kişinin elinde bulunan suç arşivini (Tahdit ve sınır kapıları, yurt dışında aranır pozisyonda bulunan kişilerin arşivi) tarayarak herhangi bir olumsuz durumu olup olmadığına bakıyor. Detaylı bir incelemenin ardından başvuru yapan kişi ‘temiz’ çıkmışsa pasaport veriliyor.

Emniyet özellikle pasaport ve silah ruhsatı işlemlerinin kendilerinde kalmasından yana tavır koyarken, güvenlik ve istihbarat faaliyetlerinde iki işlemin polise avantaj sağladığı tezini ileri sürüyor. Düzenleme ile birlikte pasaportta çalışan 4 bine yakın memurun emniyet teşkilatı içerisinde başka birimlere kaydırılması planlanıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
araba satış işlemleri, Emniyet, Emniyet Genel Müdürlüğü, Pasaport, Pasaport Emniyet Genel Müdürlüğü, Pasaport İşlemleri, Pasaport işlemleri Emniyet, Silah ruhsatı Emniyet Genel Müdürlüğü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları