Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Paris’te ziyaret etmeniz gereken yerler

05 Ekim, 2015 | 12:14

fransa paris Mimari yapısı ve tarihi dokusuyla kendine hayran bırakan Fransa’nın başkenti Paris’te ziyaret etmeniz gereken 5 yer;

Paris, mevsimi olmayan bir şehir. Yazın başka güzellikte, kışın başka. Sonbaharda ise yazın şehre akın eden turist kalabalığı azalıyor, ortama romantik bir hava hakim oluyor. Sararıp dökülen yapraklar arasında Paris’in tadını çıkarmak için işte 5 güzel adres

Seine Nehri’nin güzelliğine güzellik kattığı Paris, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Mimari yapısı ve tarihi dokusuyla büyülüyor, lezzetleri ve modasıyla trendlere öncülük yapıyor. Sabah Gazetesi’nden Oğuzer Yiğit’in derlediği haberde, Paris’te görmeniz gereken yerler şu şekilde sıralanıyor.

1. Eyfel Kulesi:

Metro kullanarak rahatlıkla ulaşabileceğiniz Eyfel Kulesi’ne çıkmanın iki yolu var. Merdiven ya da asansör. Yorgunsanız asansörü kullanabilirsiniz. Tabii her güzel şeyin olduğu gibi Eyfel’e çıkmanın da bir bedeli var. Uzun bir kuyruğa girip yaklaşık bir saat sıra bekledik. Sıra bize geldiğinde asansöre bindik ve tepedeki seyir terasına çıktık. Ve işte tüm Paris ayaklarımızın altındaydı. İnci gibi dizilmiş şehre yukarıdan bakmak inanılmaz heyecan verici ve büyüleyici. İlk çıktığımız kat ortada bulunuyordu. Ekstra 4 euro daha vererek en üst kata çıkabileceğimizi öğrendik. Durur muyuz? Tabii bir yandan da “Arada ne kadar fark olabilir ki?” diye düşünmeden de edemiyorduk. Üst kata vardığımız anda alt katın pabucu dama atılmıştı. Paris tam anlamıyla ayaklarımızın altındaydı.

eyfel kulesi

Tabii tüm bu anlattıklarım yaklaşık beş-altı saat sürdü. Bu arada katlara inerken ve çıkarken de sıra bekliyorsunuz ve içerisi çok kalabalık. Eyfel’den indikten sonra biraz çimlere uzanalım dedik ve İstanbul’da alışık olduğumuz bir manzara ile karşılaştık. Seyyar satıcılar etrafımızı sardı. Pazarlık yaparken ısrarcı olun. Sonunda hediyelik eşyaları istediğiniz fiyata alabiliyorsunuz.

Paris-Notre-Dame

2. Notre Dame Katedrali:

Bu katedralde eskiden kral ve kraliçenin taç giyme törenleri gerçekleştirilirmiş. Bu yapının ismini dünyaya duyurmasındaki diğer en büyük rollerden biri ise Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu romanı. Bu ihtişamlı yapıyı mutlaka görün.

Champs-Elysees

3. Champs-Elysees:

Hakkında şarkılar yazılan Champs-Elysees geniş bir cadde. Bizdeki Bağdat Caddesi’ni anımsatıyor. Dünyaca ünlü moda markalarının dev mağazaları burada yan yana sıralanmış.

Louvre Müzesi

4. Louvre Müzesi:

Dünyanın en büyük müzelerinden birisi olan Louvre Müzesi Osmanlı, Mısır, Yunan, Uzakdoğu ve Avrupa sanat tarihine ait yaklaşık 35 bin esere sahip. Buraya girdiğiniz zaman kolay kolay çıkamıyorsunuz. Bir günde tamamını gezmek imkansız.

Sacre Coeur Bazilikası

5. Sacre Coeur Bazilikası:

1914’te yapımı biten Sacre Coeur Bazilikası’nı yılda 10 milyon turist ziyaret ediyor. Fransa-Prusya savaşında ölen Fransızların anısına yapıldığı söyleniyor. Ressamlar yüksek rakımda bulunan bu kiliseye gelerek ilham alıp resim yapıyorlar.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Champs Elysees, Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Louvre Müzesi paris, Notre-Dame Katedrali, Paris, Paris Eyfel Kulesi, paris fransa, Paris gezilecek yerler, Paris Turu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları