Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Paris’teki “Aşk kilidi” çılgınlığına alternatif çözüm

06 Mayıs, 2010 | 18:00

Paris’teki Pont des Arts köprüsünde 3 yıldır Fransızların olduğu kadar turistlerin de büyük ilgisini çeken “Aşk kilidi” çılgınlığına Paris Belediyesi alternatif çözüm arayışında.

AŞK KİLİDİ NEDİR?

Paris’teki Pont des Arts Köprüsü üç yıldır sevgililerin romantik aşk gösterilerine sahne oluyordu. Âşıklar köprünün korkuluklarına yaratıcı desenlerle süslü asma kilitler takıp anahtarını da Seine Nehri’ne atarak aşklarını ölümsüzleştiriyordu.

Asma kilit çılgınlığının nasıl başladığını kimse bilmiyor. Federico Moccia’nın bir romanından esinlendiklerini söyleyen İtalyan turistler, romanın ana karakterlerinin tutkulu bir öpüşmeden sonra kilidi köprüye asıp anahtarını Seine’e attığını söylüyor.

VALİ’DEN ŞOK AÇIKLAMA!

Paris Valisi Bertrand Delanoe

Paris Valisi Bertrand Delanoe’un, artık uygulamayı ‘kamu malına zarar vermek’ olarak değerlendireceğini açıklaması ise aşıkları epey üzecek gibi görünüyor. Delanoe yaptığı açıklamada “Devlet mülkünü korumak için asma kilitleri kaldırmak zorundayız” dedi.

BELEDİYEDEN ALTERNATİF

Geleneğin tamamen yok olmaması için uğraşan belediye görevlileri de alternatif bir çözüm olarak metal bir ‘kilit ağacı’ koymayı öneriyor. 19. yüzyılda inşa edilen Pont des Arts Köprüsü Louvre Müzesi’ni Academie Française’e bağlıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aşk Şehri Paris, Bertrand Delanoe, Bertrand Delanoi, Paris, Paris Belediyesi, Paris Haberleri, Paris Pont des Arts Köprüsü, Paris Turizm, Paris Turları, Paris Turu, Paris Valisi Delanoe,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları