Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Paris’te “Anadolu Festivali” düzenlenecek

28 Eylül, 2012 | 16:39

Fransa’nın başkenti Paris’te  “Anadolu Festivali” düzenleniyor. 28-30 Eylül tarihleri arasında Paris’te ilk kez dev bir Türkiye festivali gerçekleşiyor.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin girişimiyle düzenlenecek “Anadolu Festivali”, Paris’in ünlü park ve sergiler sarayı “Parc des Expositions Villepinte”de 10 bin metre karelik kapalı ve 8 bin metre karelik açık alanda gerçekleşecek.Festivalin açılışını AB Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış yapacak.

Anadolu kültür mozaiğinin bir parçası olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı da festivale katılarak bir ilke imza atacak.

Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, AB Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, İzmir Expo 2020 gibi önemli kurum ve kuruluşlar ilk defa özel tanıtım alanlarıyla Fransa-da bir etkinliğe katılacak.

Bu yıl festival için İstanbul teması seçildi. Festival dolayısıyla kurulacak standlara, Kapalıçarşı, Kız Kulesi ve Ortaköy gibi İstanbul’un gözde turistik ve tarihi mekanlarının giydirmeleri yapılarak, ziyaretçilere kısa bir İstanbul gezisi sunulacak.

Önümüzdeki yıllarda da tekrarlanması beklenen festival, Türkiye kültürünü, tarihini ve sanatını Fransızlara daha iyi tanıtmayı hedefliyor. Anadolu’nun kendine has dokusunu Fransa’ya taşıyacak festivalle, Fransız ve Türklerin birbirlerini daha iyi tanımasına olanak sağlaması hedefleniyor.

Üç gün sürecek festival kapsamında Mustafa Ceceli’nin konser vermesi, Türkiye’den gidecek mehteran takımının da gösteri sunması bekleniyor.

Festival boyunca, Türkiye’yle ilgili film gösterimleri, konferanslar, sempozyumlar düzenlenecek ve geleneksel Türk mutfağı Fransızlara tanıtılacak.

Hacivat ve Karagöz, halk oyunları, kılıç kalkan ekibi, sema gösterisi, ney dinletisi gibi etkinliklerin de yer alacağı festivalde ebru, hat, telkari, cam üfleme, çömlekçilik, bastonculuk, çini, lületaşı gibi sanatlar Fransızlara tanıtılacak. Festivalin bir diğer önemli hedefi ise;

Fransa’da yaşayan Türk vatandaşlarının siyasi hayata katılımı konusunda bilinçlendirme yapmak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
AB Bakanlığı, Anadolu Festivali, Anadolu Festivali haberleri, festival, Fransa Paris, Hacivat ve Karagöz, halk oyunları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Expo 2020, kılıç kalkan ekibi, Konya Büyükşehir Belediyesi, ney dinletisi, Paris, Paris Anadolu Festivali, Paris festival, Paris Haberleri, Paris Turu, sema gösterisi,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
serap subasi
29 Eylül, 2012

evet cok sevindim böyle bir etkinlige fakat adres yok yani parisin neresinde bilgilendirirseniz sevinirim tesekurler

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Eylül 29th, 2012 at 10:46 serap subasi mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları