Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Papazın konağı turizme kazandırıldı

10 Kasım, 2011 | 18:15

Afyonkarahisar’da 18. Yüzyılda yaşayan Ermeni Papazı Hachadur Done Lian’ın kaldığı tarihi konak bir iş adamı tarafından mantı evi yapılarak turizme kazandırıldı.

Afyonkarahisar’da bulunan tescilli 400 tarihi konak bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile belediye ve valilikler tarafından ‘sokak sağlıklaştırması’ adı altında tarihi evler restore edilerek korunurken, sokaklar da yeniden revize edilerek tarihi dokuya uygun hale getiriliyor. İş adamları tarafından restore edilen bazı tarihi konaklar da butik otel ve restorant olarak turistlerin hizmetine sunuluyor. Şehrin markalaşmasına ve tanıtımına önemli katkılar sağlayan tarihi konaklarda müşteriye Afyonkarahisar’ın yöresel yemekleri ve içecekleri sunuluyor.

TARİHİ KONAK PAPAZIN EVİ ÇIKTI

İşadamı Mehmet Mihrioğlu da bu tarihi evlerden birisini turizme kazandırmak için başlattığı çalışmada ilginç bir ayrıntı ile karşılaştı. Mihrioğlu, konağı restore ettirmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaat ettiklerinde burasının 18. Yüzyılda Afyonkahisar’da görev yapan Ermeni Papazı Hachadur Done Lian’a ait olduğunu öğrendiklerini söyledi. Mihrioğlu, “Bakanlığa başvurduğumuzda Müzeler Genel Müdürlüğü’nden burada oturanın 18. yüzyılda bir papaz olduğunu ve kilisede görev yaptığını öğrendik. Yaptığımız araştırmada bu papazın resmine ve bilgilerine ulaştık. Kale eteğindeki kilisede görev yapmış. Fotoğraflayıp çerçevelettik. Ve odaya koyduk. Bunu takdir edenler de eleştirenlerde var. Osmanlı döneminde Afyonkarahisar sancak durumundayken nüfusun çoğu Ermeniymiş. Dolayısı ile geçmişte Ermenilerin kaldığı yerler çoğunlukta. Zaman zaman toplumlar iç içe geçmiş ve yaşamışlar.” dedi.

‘OSMANLININ HOŞGÖRÜSÜNÜ GÖSTERİYORUZ’

Burada Osmanlı’nın yabancılara gösterdiği hoşgörüyü, müsamahayı ortaya koymaya çalıştıklarını ifade eden Mihrioğlu, tarihi kayıtlara göre o dönemde Afyonkarahisar merkezinde 48 bin 136 Müslüman, 4 bin 650 gayrimüslim nüfusun var olduğunu öğrendiklerini dile getirdi. Ermenilerin, tarih akışında sosyal yaşantılarını zamanla Türklere uydurduklarını ve hatta idari görevlerde bulunduklarını ifade eden Mihrioğlu, konağı ziyarete gelen yabancılara görev yapmış papazın bu fotoğrafını göstererek tarihi gerçeği bir kez daha hatırlatmak istediklerini anlattı.

Mehmet Mihrioğlu, Ermeni ustaları tarafından yapılmış tarihi konakta yöresel yemeklerle birlikte mantı evi olarak hizmete verdiklerini kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ermeni Papazı Hachadur Done Lian, Mehmet Mihrioğlu, Papaz konağı, Papazın konağı, Papazın konağı turist, Papazın konağı turizm, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları