Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Papa 16. Benediktus Küba’da

27 Mart, 2012 | 11:41

Papa 16. Benediktus üç günlük Küba ziyaretine başladı.

Havaalanında Cumhurbaşkanı Raul Castro ve askeri bando ile karşılanan Papa Benediktus’un ziyareti, bu ülkeye 14 yıl sonra yapılan ilk papa ziyareti olma özelliğine sahip.

Meksika’dan Küba’ya geçen Papa, barış, özgürlük ve uzlaşı için dua etmeye geldiğini belirtti. 16. Benediktus konuşmasında tüm Kübalıların özlemlerine sempati duyduğunu da sözlerine ekledi.

Başkent Havana’daki BBC muhabiri Sarah Rainsford Kübalıların, Papanın otomobilinin geçtiği sırada yol kenarında toplanarak Küba ve Vatikan bayrakları salladıklarını söylüyor.

Marksist yapıya eleştiri

Vatikan, Papanın ziyaretinin, 20 yıl öncesine kadar resmi olarak ateist olan Küba’da Hıristiyanlık inancını canlandırmasını umuyor.

Papa, gezi öncesinde yaptığı açıklamada, Küba’nın Marksist yapısının “artık gerçekliğe tekabül etmediğini” söyledi ve “yeni bir hükümet tipinin” uygulamaya konması çağrısında bulundu.

Gözlemciler, karşılıklı eleştirilere rağmen, Vatikan ile Küba arasındaki ilişkilerin son dönemlerde iyileşme gösterdiği kanısında.

Raul Castro, geçmişte siyasi mahkûmlar ve ekonomik reform gibi konularda kiliseyi arabulucu olarak kullanmıştı.

Kilise, Küba’da Komünist Parti dışındaki en etkili sosyal kurum niteliğini taşıyor.
Papanın ziyareti ülkenin güneyindeki Santiago de Cuba’ya giderek adanın koruyucu azizinin ikonasını ziyaret edecek.

Papanın Kübalı muhaliflerle görüşüp görüşmeyeceği sorularını yanıtlayan kilise yetkilileri, 16. Benediktus’un ziyaret programında bunun için vakit bulunmadığını söyledi.

Katolisizmin Latin Amerika’nın diğer ülkelerine oranla daha az etkili olduğu Küba’da Papa’nın ziyareti yine de heyecan yaratıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Küba, Küba ziyareti, PAPA, Papa 16. Benediktus, Papa 16. Benediktus Küba, Papa 16. Benediktus Raul Castro, Papa küba, Papa Küba ziyareti, Papa Kübada,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları