Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Panama Seyahatinin İlk Durağı: Panama Kanalı

22 Nisan, 2013 | 13:23

Panama Kanalı Seyahati

Orta Amerika’da iki okyanusu birbirine bağlayan, tarihte önemli bir yeri olan Panama Kanalı…

On dokuzuncu yüzyılda sömürgeleri değerlendirmek ve yeni alanlar yaratmak için Fransa Panama Kanalı’nı inşa etmeyi düşünmüştür. Ferdinand de Lesseps, ki kendisi Süveyş Kanalı’nı açan kişi olarak tarihe adını yazdırmıştır, Panama Kanalı’nı açmak üzere harekete başlamıştır. Ancak kurulan ortaklıklar yürümemiş, şirket batmış ve Panama Kanalı’nın açılışı iptal edilmiştir. 15 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri ile ortaklığa girilmiştir. Yine bazı sorunlarla karşılaşılsa da 1904 yılında Panama Kanalı çalışmaları bitmiştir ve böylece Panama Kanal Tarihi 1915’te başlamıştır. İnşaatında altı bine yakın kişinin ölümüne sebep olan Panama Kanalı o dönemde ticaret yolunu inanılmaz şekilde kısaltmış, Horn Boğazı’na gerek kalmadan Panama Kanalı sayesinde ticaret ve ulaşım hızlanmıştır. Güney ve Kuzey Amerika’nın arasındaki yolculuklar da pratik hale gelmiştir.

Panama Kanalı Sistemi – Panama Kanalı Çalışma Sistemi

Panama Kanalı’nın sistemi şu şekildedir: Okyanustan gelen gemi, aşamalarla göl seviyesine (Gatun Gölü) kadar yükseltilir ve sonra yine havuz yardımıyla okyanus seviyesine indirilir. Dünyanın en büyük gemileri de dahil olmak üzere yılda yaklaşık 17 bin gemi Panama Kanalı’ndan geçmektedir. Bu anlamda Süveyş Kanalı’ndan farklıdır.

panama kanalı

Survivor adası Panama’da İklim

Orta Amerika’nın ortasında bulunan “Survivor adası” Panama’da iklim tropikaldir. Ocak ayından Mayıs ayına dek kurak bir dönem geçirir ve Mayıs ayından Aralık ayına kadar da yağışlıdır. Ortalama sıcaklık 23-32 °C’dir ve yaklaşık olarak 55.000 nüfuslu bir bölgedir ve çoğunluğu Amerikalı’lardan oluşmuştur. ABD Başkanı tarafından tayin edilen vali, Panama Kanalı ile Panama Demiryolu’nu işletmektedir. Panama Valisi aynı zamanda halkın eğitiminden, sağlığından, ulaştırma ve güvenlik hizmetinden de sorumludur.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Panama, panama haberleri, panama iklimi, panama kanal sistemi, panama kanalı, panama kanalı hakkında her şey, panama kanalı tarihi, panama seyahati, Survivor, survivor adası panama, survivor panama, süveyş kanalı,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları