Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Pamukkale’den sonra Laodikya da Denizli’nin turizm merkezi oluyor

23 Kasım, 2011 | 11:39

MÖ 3. yüzyılda kurulan ve o dönemde Anadolu’nun en büyük metropol şehirlerinden birisi olan Laodikya’ya turistler yoğun ilgi gösteriyor.

2008 yılından önce hemen hemen hiçbir turistin gelmediği antik kenti, 20 Kasım 2011’e kadar 110 bin kişi gezdi. Son dönemlerde bulunan tarihi eserler ve kültür değerleri, aydınlatma, kazı çalışmaları, güvenliğin sağlanması ve ulaşım yolunun iyileştirilmesi gibi çalışmalar, Laodikya’yı turistlerin görmek istediği mekânlardan biri haline getirdi. İnanç turizmi açısından ilgi çeken antik kenti, son bir ayda Fener Rum Patriği ve Malezya Turizm Bakanı gibi önemli misafirler de gezdi.

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Laodikya antik kentinin gelecekte Pamukkale gibi çok önemli bir kültür mirası olacağını söyledi. Medeniyetler tarihinde Laodikya’nın çok önemli bir merkez olduğunu dile getiren Başkan Zolan, “İncil’de bahsedilen yedi kilisenin birisi buradadır. Ayrıca Anadolu’nun Efes kadar büyük antik kenti Laodikya’dır. Anadolu’nun en büyük stadyumu burada bulunuyor. 10 bin dönüm arazi üzerine kurulan bir yer ve dokuz yıldır kazı çalışmaları sürüyor, belki yüzlerce yıl devam edecek. Yerel yöneticiler olarak bu tarihi eseri gün yüzüne çıkarıp koruyarak eksiksiz şekilde gelecek nesillere aktarıp bölgeyi turizmde cazibe merkezi haline getirmekle sorumluyuz. Yıl sonu tahminimiz, 120 bin turist dolayındadır. 10 yıl sonra ise yılda en az 10 milyon turist gelecek diyoruz.” şeklinde konuştu. Zolan, Laodikya’da Türkiye’de görülmeyen ve şu ana kadar yaşanmayan yoğunlukta kazı çalışması yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

Laodikya, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 2008’de imzalanan protokolle Denizli Belediyesi’ne devredilmişti. Antik kenti 2009’da 58 bin 595, 2010’da 78 bin 253 turist ziyaret etmişti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
denizli, Denizli Laodikya, Denizli turizm merkezi, Laodikya, Laodikya antik kenti, Laodikya turistler, Laodikya Turizm, Osman Zolan, Pamukkale, Pamukkale Turist, Pamukkale Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları