Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Öztanık, İstanbul’a 3 yeni otel yapacak

23 Temmuz, 2013 | 11:43

Öztanık, İstanbul'a 3 yeni otel yapacak Avantgarde markasını uluslararası standartlarda operatör haline getirme kararı alan Öztanık ailesinin şirketi Lucis Global, otelcilik alanında hem içeride hem yurtdışında büyüyecek.

Lucis Global… 50 yıl önce memleketinden ayrılırken, “Siirt’in 3’te 1’ini satıp, İstanbul’a yerleşti” denilecek kadar varlıklı olan Haşim Öztanık’ın en küçük oğlu Lütfi Bey ile oğulları Cenk ve İsmet’in kurduğu bir şirket. İsmi de baba ile oğullarının ilk harflerinden oluşuyor. Henüz global bir oyuncu değil ancak hedefi global bir marka olmak.

Lütfi Öztanık, demir-çelik sektöründeki şirketleri ile ilgileniyor. Lucis Global Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan büyük oğlu İsmet Öztanık ise otel işleriyle ağırlık vermiş durumda.

Zincirlikuyu’daki 84 odalı beş yıldızlı Avantgarde Hotel’in de sahibi olan Lucis Global, önümüzdeki iki yılda Avantgarde markasını uluslararası standartlarda operatör haline getirme kararı aldı. Geçen hafta bir grup gazeteci ile biraraya gelen İsmet Öztanık, grup bünyesindeki diğer iki otel olan İstanbul Talimhane’deki 124 odalı Golden Age ile Bodrum’daki 31 odalı Mejor Costa otellerinin ismini de Avantgarde Collection’a çevirme kararı aldıklarını söyledi.

Üç kat fiyatı reddetti

Üç otelinin de mülk sahibi olduklarını belirten Öztanık, “Otellerimize ciddi satın alma teklifleri de geliyor. Mesela Bodrum’daki otelimizi yaptıktan 1.5 ay sonra 3 katı fiyatı satın almak için teklif geldi. Bodrum’da Kayseri Erciyesspor’un Başkanı Ziya Eren’le ortağız. Ziya Bey aynı zamanda KMC’nin (Kayseri Metal Center) sahibi. Babam ve Ziya Bey, demir çelikçi olduğu için, bir ürüne yüksek teklif geldiği zaman hemen satmak istiyorlar. Ancak biz ise bu işte büyümek istiyoruz. Onun için satmadık” dedi. Öztanık, şaka yollu olarak ortaklık görüşmelerine babası Lütfi Öztanık ile Ziya Eren’i de çağırmadıklarını söyledi.

İşletme teklifi yağıyor

Artık mülkü kendine ait olmayan otelleri de işletmeye soyunduklarını belirten Öztanık, “Otellerini işletmek üzere ve satın almamızı isteyen çok teklif geliyor bize. İstanbul’un yanı sıra Anadolu’dan da bize çok teklif geliyor. Ayrıca Dubai, İran, İran, Azerbaycan’dan talepler var. Bize hem yatırımcı hem işletmeci olarak yaklaşan çok ciddi yabancı gruplar da var. 22 senedir bu sektörde hem mülk sahibi hem işletmeci hem yatırımcı durumundayız zaten” diye konuştu.

3 yeni otel yapacak

Yabancı ortak kapısını ise hiç açmadıklarını belirten Öztanık, “Onun için daha çok erken olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. Öngördükleri 6 yıllık projeksiyonlarında İstanbul’da en az 3 yeni otel yapmayı planladıklarını söyleyen Öztanık, “Sonrasında da yönümüzü İngiltere başta olmak üzere Batı Avrupa’ya çevireceğiz” dedi. Öztanık, Türkiye’de bir otel zincirine sahip olan yabancı bir grup ile hostel kurmak için görüşmeler yaptıklarını da kaydetti.

Nişantaşı’na lüks konut

Levent’te ciddi bir gayrimenkul portföyüne sahip olduklarını ve İstanbul’un çeşitli yerlerinde gayrimenkulleri bulunduğunu belirten Öztanık, “Rumeli Caddesi’ndeki yerimizin lokasyonu çok enteresan. Rumeli Caddesi ile Abide-i Hürriyet’in kesiştiği noktada. İstanbul’un zenginliğini de yansıtıyor. Bir yanda Ermeni mezarlığı, bir yanda Fransız Lisesi, sokağın içinde de sinagog var. Nişantaşı’ndan, Bomonti’den, Harbiye’den ve Şişli’den potansiyel alma imkanı olan bir lokasyon. Önceleri buraya bir otel yapmayı planlıyorduk. Ancak bölgede çok fazla arzın devreye gireceğini gördük. neler yapabileceğimizi düşünürken, bölgede otoparklı, resepsiyonlu ve benzer olanaklara sahip kompleks bir lüks konut açığı olduğunu tespit ettik. 70-80 milyon dolar civarında bir yatırımla lüks konut projesi planlıyoruz. 100-150 konut arasında olacak. Birkaç inşaat şirketiyle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Tek şartımız var, burada Avantgarde olarak tesis hizmeti vereceğiz. 7-8 katlı konutlar olacak. 25 bin metrekarelik bir proje olacak ve gelecek yıl başlayacağız” dedi.

Öte yandan Anadolu yakasında Ataşehir’de de bir yerleri olduğunu belirten Öztanık, “Orası da bizim mülkümüz. Demir çeliğin ana üssü olarak kullanıyoruz. Paladium’un karşısında. Oraya da otel yapmayı planlıyorduk. Ancak şu an en akıllıca olanın mülk sahibi olarak bekleyip ona göre pozisyon almak olduğuna karar verdik” dedi.

Levent’te 1 milyar dolarlık proje

Dedesi Haşim Öztanık’ın Siirt’ten direkt olarak İstanbul Levent’e geldiğini 50 yıldan beri Levent’te oturduklarını belirten İsmet Öztanık, “Babamlar 4 kardeş. Ailenin en küçüğü babam. Babamın bir büyüğü Nafi Öztanık 2008’de işlerini ayırdı. Diğer üç kardeş Seydan, Ceylan ve Lütfi Öztanık ise 2012’de ayrıldılar. Şimdi daha mutlular. Bu dört kardeşin Levent’te ciddi bir gayrimenkul portföyü var. Örneğin Metrocity’nin karşısında Büyükdere Caddesi’ne bakan 11 dönümlük arazinin 4’te 3’ü babam ve kardeşlerine ait. Oraya 800 milyon ila 1 milyar dolarlık proje teklifi geldi. Henüz karar vermedik. Diğer mülk sahipleri de bir şey yapılacaksa önce Öztanık Ailesi’ni ikna edin diyorlar. Şu anda düşünüyoruz” dedi.

Kurduğu site 34 kat değerlendi

İsmet Öztanık henüz 28 yaşında olmasına rağmen, hayli girişimci bir isim. Saffet Ulusoy (Haluk Ulusoy’un oğlu), milli futbolcu Arda Turan, Markafoni’nin sahipleri, yemeksepeti.com’un sahibi Nevzat Aydın gibi isimlerle ortak olarak takı aksesuarı alanında faaliyet gösteren lidyana.com isimli bir internet sitesi kurduklarını belirten Öztanık, “Bu siteyi 1 milyon dolara kurduk. İki ay sonra Yandex’in yatırımcısı Runet, 15 milyon dolar değerleme üzerinden yüzde 20 hisse alarak ortak oldu. Bu yıl haziran ayında yeni bir fon 35 milyon değerleme üzerinden yüzde 20 hisse almak için geldi. Şu an ismini açıklayamıyorum ama onlar da ortak olacak” dedi.

İstanbul turizmde 1-1.5 yıl kaybetti

Aynı zamanda Talimhane Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi de olan İsmet Öztanık, Gezi Parkı eylemlerinin özellikle Talimhane bölgesindeki otelleri çok olumsuz etkilediğini belirtti. Öztanık, “Geçen yıl haziran ayında Talimhane bölgesindeki otellerin doluluk oranı ortalama yüzde 95 düzeyindeydi. Bu yıl yüzde 40’larda kaldı. Sadece Talimhane otellerinin 20-22 milyon euroluk ciro kaybı bulunuyor. Temmuz ayı da çok kötü gidiyor. Doluluklar yüzde 30’lara kadar düşmüş durumda. Bu da fiyat düşüşlerine yol açıyor. 110 euro düzeyin olması gereken konaklama fiyatları şu anda 35-70 euro arasında gidiyor. İstanbul turizmde 1-1.5 yıl kaybetti. Ancak Talimhane’de otel arzı konusunda ciddi bir balon vardı. Gezi o balona düzeltme yapacak diye düşünüyorum. Güçlüler yine ayakta kalacak” dedi.

Sadece Talimhane’de değil, Talimhane’ye yakın lokasyonlardaki otellerde de ciddi düşüşler olduğunu belirten Öztanık, “Fiyatlar düştü. Bir yandan da acentalar ağlıyor. Charter uçakları doldurmak için fiyatları çok kırdılar” diye konuştu. (Önder Barlas / Dünya)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avantgarde, Avantgarde Collection, Avantgarde markası, Avantgarde Otel, İstanbul yeni otel, Lucis Global, Lütfi Öztanık,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları