Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Özgür Kurga: Turizmde İşgücü eksikliği sektörü sıkıntılı hale getirdi

01 Kasım, 2017 | 14:57

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği Başkanı Özgür Kurga, Kemer’de yer alan ve turizm sektöründe özellikle Kırgız personel ihtiyacını karşılayan Ogeday İnsan Kaynakları Firmasını ziyaret ederek, firma sahibi Kamilia İlhan’dan konu hakkında bilgiler aldı.

Turizm sektöründeki yabancı personel istihdamı konusunda sektöre hızlı bir giriş yapan Ogeday İnsan Kaynakları, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek firmalara Türkçe de bilen Kırgız personeli sektöre kazandırıyor.

Türkçe eğitim alan Kırgız personelin tercih ediliyor!

KEMİAD Başkanı Özgür Kurga’nın ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ogeday İnsan Kaynakları firmasının sahibi Kamilia İlhan, yaptığı açıklamada, geçen sene Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle turizmin büyük kayıplar yaşamasına rağmen, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’ten aldığı verilere göre, geçen sene 3 bin 616, bu yıl ( 2017 Sezonunda ) 5 bin 360 kişinin Türkiye’ye çalışmaya geldiğini söyledi.

Özellikle Rus turistleri ağırlamaları nedeniyle Rusça ve İngilizce bilen ve aynı zamanda ülkelerinde Türkçe eğitim alan Kırgız personelin tercih edildiğini ifade eden İlhan, “Dubai, Abu Dabi, Avrupa ülkelerinden İtalya, İspanya ve Rusya’nın da Kırgız personel ihtiyacı olması dolayısıyla turistik tesislerin gelecek yıl çalıştıracak Kırgız personelde sıkıntı yaşanacağı tahmin ediliyor. Bu bakımdan bölgemizde bu konuda eleman çalıştırmak isteyen otellerimizin ellerini çabuk tutmalarında fayda var” dedi.

Özgür Kurga, “Sektör bu konuda çözüm arıyor!”

KEMİAD Başkanı Özgür Kurga ise yaptığı açıklamasında, “ Turizmde belirli departmanlardaki işgücü eksikliği sektörü sıkıntılı hale getirdi. Sektör bu konuda çözüm arıyor. Özellikle sezonun açılması ile birlikte personel ihtiyacının yoğun hissedildiği dönemlerde, kat hizmetleri, meydancı, garson, barmen, komi, resepsiyonist, halkla ilişkiler, aşçı veya yardımcıları, acente personeli gibi görevlerde işgücü ihtiyacı oldukça fazlalaşıyor. Bu anlamda son yıllarda Türki Cumhuriyetlerinden özellikle Kırgızistan’dan ülkemize turizm sektöründe çalıştırılmak üzere eğitimli elemanlar getiriliyor. Kemer’de geçtiğimiz yıl hizmete geçen Ogeday İnsan Kaynakları Şirketi de öncelikle bölgemiz Kemer’de bu ihtiyacı gidermek adına hizmet veriyor. KEMİAD olarak bu önemli konuda bizleri bilgilendiren Ogeday İnsan Kaynakları Firması sahibi Kamilia İlhan’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kırgızistan’dan temin edilen personellere ücretsiz Türkçe kurslar düzenleniyor

Ogeday İnsan Kaynakları, turizm sektörü başta olmak üzere lojistik, fuar ve organizasyon sektörlerinde talep edilen yabancı personel ihtiyaçlarına hızlı ve doğru çözümler buluyor. Talep edilen yabancı personellerin, çalışma izinlerini, oturma izinlerini, vize işlemlerini ve mesleki eğitimlerini gerçekleştiren Ogeday İnsan Kaynakları Firması, otellerin ve tur operatörlerinin talep ettiği personelleri Kırgızistan’dan temin ediyor. Kırgızistan’dan temin edilen personellere ücretsiz Türkçe kurslar düzenlenerek Türkçe öğrenmeleri sağlanıyor. Buradaki amaç ise personellerin Türkiye’ye geldiklerinde hem misafirlerle hem de yöneticilerle iletişimlerini en üst seviyelere taşımak olarak belirtiliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kamilia İlhan, Kırgız personel, Otel, Özgür Kurga, Turist, Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları